
Go Get Em Tiger
Prism- Roasted At Origin
Prism- Roasted At Origin is a Colombia, Washed, Castillo, Colombia, Tambo coffee from Go Get Em Tiger.
In stock since:
Available Sizes▾
- 297g — $27.00 ($9.09/100g)
- 1000g — $80.00 ($8.00/100g)
- 2267g — $172.00 ($7.59/100g)

Prism- Roasted At Origin
Prism- Roasted At Origin is a Colombia, Washed, Castillo, Colombia, Tambo coffee from Go Get Em Tiger.
In stock since:
Available Sizes
- 297g — $27.00 ($9.09/100g)
- 1000g — $80.00 ($8.00/100g)
- 2267g — $172.00 ($7.59/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Castillo, Colombia, Tambo

Summit Blend
Huila, Colombia Washed Caturra, Castillo, Bourbon
Helm
$21.00

Jairo Arcila: Washed
Villarazo, Colombia Washed Castillo
Eight Ounce Coffee
$21.99
![TIM WENDELBOE - Finca Tamana - Colombia - Variedad Colombia [Filter]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/1013/7409/9739/files/25-04-01-Finca-Tamana-Variedad-Colombia-Filter-WEBSHOP.webp?v=1786364981)
TIM WENDELBOE - Finca Tamana - Colombia - Variedad Colombia [Filter]
Colombia Washed Variedad Colombia
Speciality Coffee CA
$28.00

Colombia Palestina Blend (Retail)
Colombia Washed Tabi, Caturra
Yaggy Road Roasting Co
$65.00
Description
Prism is our first Roasted at Origin release, a rainbow of flavor from Huila, built from four traditionally washed coffees in equal parts. Balanced, bright, and layered with sweetness, with notes of plum, black tea, and panela. Prism brings together coffees from Jhan Calderon, Jelber Yague Pulido, Oscar Enrique Trujillo, and Jairo Cuellar Chaux. Every coffee in this release was harvested in July 2026, roasted at origin, and is already here in Los Angeles—bringing a new level of freshness directly to your cup. We believe the people who grow, harvest, and process coffee understand it in a way no one else can. Prism brings more of that knowledge into the finished cup. *First shipments go out 9/25* TASTING NOTES: Red Apple, Bonbon, Vanilla PRODUCER: Jhan Calderon, Jelber Yague Pulido, Oscar Enrique Trujillo, and Jairo Cuellar Chaux ROAST LEVEL: .507 CAFFEINE: 86 mg (per 12 oz cup) PROCESSING METHOD: Washed VARIETY: Castillo, Colombia, Tambo CGA SCORE: 211 mg (per 12oz cup) COLOR TRACK %: 56.45
More from Go Get Em Tiger

Major Monuments Espresso
$22.00

Placer de la Tarde, Colombia Decaf
$23.00

Minor Monuments Espresso
$22.00

Danche, Ethiopia 2026
$27.00

Mullageta Muntasha, Ethiopia
$39.75

Blasina Martinez, Honduras Anaerobic Honey
$23.50