
Go Get Em Tiger
Blasina Martinez, Honduras Anaerobic Honey
Blasina Martinez, Honduras Anaerobic Honey is a Cabañas, La Paz, Honduras, Anaerobic Honey, Lempira, IH90 coffee from Go Get Em Tiger.
Went OOS:
In stock for ~13d 10h
Details
- Origin
- Cabañas, La Paz, Honduras
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Lempira, IH90
- Producer
- Blasina Martinez
Available Sizes▾
- 297g — $23.50 ($7.91/100g)
- 1000g — $64.75 ($6.47/100g)
- 2267g — $139.25 ($6.14/100g)

Blasina Martinez, Honduras Anaerobic Honey
Blasina Martinez, Honduras Anaerobic Honey is a Cabañas, La Paz, Honduras, Anaerobic Honey, Lempira, IH90 coffee from Go Get Em Tiger.
Went OOS:
In stock for ~13d 10h
Details
- Origin
- Cabañas, La Paz, Honduras
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Lempira, IH90
- Producer
- Blasina Martinez
Available Sizes
- 297g — $23.50 ($7.91/100g)
- 1000g — $64.75 ($6.47/100g)
- 2267g — $139.25 ($6.14/100g)
Similar coffees to this Cabañas, La Paz, Honduras Anaerobic Honey Lempira, IH90

La Isabel
Marcala, Honduras Anaerobic Washed Catuai
Round Hill Roastery
$21.88

Benjamin Paz Honey
Honduras Anaerobic Honey Pacas
Frukt Coffee Roasters
$31.86

Pedro Sagastume - Gesha (2 bag sub only)
El Sauce, Santa Barbara, Honduras Washed, Anaerobic Washed Gesha
Black & White
$28.00

Zab coffee roaster – HONDURAS - JESUS GALEAS
Honduras Anaerobic washed Typica
Speciality Coffee CA
$23.00

La Colmena
Santa Bárbara, Honduras Washed Geisha
Eight Ounce Coffee
$35.99
Description
We’re proud to welcome Blasina’s coffee back to our shelves in 2026. This is our third time purchasing Blasina’s coffee, and our second time featuring it as an isolated microlot. This year, we’re excited to share it as an Anaerobic Honey, a first for GGET, dried on raised beds for 15 days and hand-sorted throughout the process to support the highest possible quality. For Blasina Martinez Honduras, enjoy tasting notes of hibiscus, nutmeg, & honey. TASTING NOTES: Hibiscus, Nutmeg, Honey ROAST LEVEL: Espresso roast PROCESSING METHOD: Anaerobic Honey VARIETY: Lempira, IH90 REGION: Cabañas, La Paz
More from Go Get Em Tiger

Major Monuments Espresso
$22.00

Placer de la Tarde, Colombia Decaf
$23.00

Minor Monuments Espresso
$22.00

Danche, Ethiopia 2026
$27.00

Mullageta Muntasha, Ethiopia
$39.75

Prism- Roasted At Origin
$27.00