
Ceremony Coffee Roasters
Mexico Las Tejedoras
Mexico Las Tejedoras is a Chiapas, Mexico, Washed, Bourbon+ Typica coffee from Ceremony Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Chiapas, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon+ Typica
- Producer
- Las Tejedoras
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 340g — $138.00 ($40.59/100g)
- 907g — $55.00 ($6.06/100g)
- 2268g — $122.00 ($5.38/100g)

Mexico Las Tejedoras
Mexico Las Tejedoras is a Chiapas, Mexico, Washed, Bourbon+ Typica coffee from Ceremony Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Chiapas, Mexico
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon+ Typica
- Producer
- Las Tejedoras
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 340g — $138.00 ($40.59/100g)
- 907g — $55.00 ($6.06/100g)
- 2268g — $122.00 ($5.38/100g)
Similar coffees to this Chiapas, Mexico Washed Bourbon+ Typica

Mexico: Los Altos
Chiapas, Mexico Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Marsellesa, Mundo Novo
Broadsheet Coffee
$23.00

Mexico - Chiapas
Chiapas, Mexico Washed
SK Coffee
$25.00

Women of Coffee: Mexico
Jaltenango, Chiapas Washed Bourbon, Caturra, Typica
Sightglass Coffee
$25.00

Onwards
Washed Typica, Bourbon, Mundo Novo
Red Bank Coffee Roasters
$15.92

Mexico Chiapas
Mexico, Chiapas, Mexico
Prairie Lily
$17.65

San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
San Francisco, Ozolotepec - Sierra Sur, Mexico Washed Typica & Bourbon
Loveless Coffees
$13.00
Description
Elevation: 1600MASL Harvest: 2026 Roast: Light-Medium Acidity: Mellow Tasting notes: Dark Chocolate, Butterscotch, Candied Orange Peel
About Ceremony Coffee Roasters
- Location
- Maryland, United States
- Region
- North America
More from Ceremony Coffee Roasters

Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
$26.00

Ethiopia Laayyoo
$29.50

Ethiopia Othosololo
$32.00

Kenya Murang'a Gondo AB
$26.00

Fall Annuals 2026
$25.00

Climate Project
$22.50


