
Gracenote Coffee
Guatemala - Finca Los Pinos 26' - drip
Guatemala - Finca Los Pinos 26' - drip is a Guatemala, washed, bourbon, caturra coffee from Gracenote Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $23.70 ($6.97/100g)
- 907g — $56.48 ($6.23/100g)
- 2267g — $132.72 ($5.85/100g)

Guatemala - Finca Los Pinos 26' - drip
Guatemala - Finca Los Pinos 26' - drip is a Guatemala, washed, bourbon, caturra coffee from Gracenote Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $23.70 ($6.97/100g)
- 907g — $56.48 ($6.23/100g)
- 2267g — $132.72 ($5.85/100g)
Similar coffees to this Guatemala washed bourbon, caturra

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

Guatemala | Quetzal
Guatemala Washed Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype, Pache
Quills Coffee
$26.00

HUE HUE: Guatemala Washed
Hoja Blanca, Huehuetenango Washed Caturra, Bourbon
Pirates of Coffee
$15.00

Guatemala Ceiba Washed
Huehuetenango Washed
Presta Coffee
$19.00

Guatemala, Finca Las Gardenias
Finca Las Gardenias, Guatemala Natural Bourbon
Kiss the Hippo Coffee
$20.00

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90
Description
we taste: caramel, pear, toffee, cherry cordial PROCESS: washed REGION: huehuetenango VARIETAL: bourbon, caturra ELEVATION: 1900-2250 masl Gracenote is happy to add yet another fantastic Huehuetenago to our menu; Finca Los Pinos via our friends at StoneX Specialty Coffee. Now available in both an espresso and drip profile, back with a fresh 2026 harvest lot! In 2013, Renardo Ovalle planted coffee in several plots that he called Los Pinos because this region, due to its height above 2,000 masl, could be seen as large old pines. It is located in Santa Barbara, a municipality near Huehuetenango, where rainfall is scarcer compared to other regions of Huehuetenango. The varieties that were planted with coffee were Caturra, Bourbon, and Pacamara. Something that began as an experiment resulted in a unique coffee due to its soil and height conditions Huehuetenango has coffee-growing altitudes up to 2,100 meters above sea level, moderate temperatures, consistent rainfall, and volcanic soil, creating ideal conditions for the complex and interesting coffees we expect from the region. Coffee is harvested between January and April and usually arrives in the US around the beginning of July.
About Gracenote Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from Gracenote Coffee

Kenya AB - Kamwangi
$24.00

Colombia Nariño - Nidia Adriana Morales
$24.00

Ethiopia Misty Valley - Espresso
$24.50

Colombia Huila Community Lot - Pink Bourbon
$29.00

Ethiopia Misty Valley - drip
$24.50

Guatemala - Finca Los Pinos 26' - espresso
$23.70



