
Quills Coffee
Guatemala | Quetzal
Guatemala | Quetzal is a Guatemala, Washed, Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype, Pache coffee from Quills Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Guatemala | Quetzal
Guatemala | Quetzal is a Guatemala, Washed, Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype, Pache coffee from Quills Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)
Similar coffees across all roasters

Guatamela - Huehuetenango
Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
SK Coffee
$27.00

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

Guatemala Ceiba Washed
Huehuetenango Washed
Presta Coffee
$19.00

Guatemala Quetzalito Organic - washed
San Pedro Necta, Huehuetenango Washed Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra
Kaffeelix
$16.98

Guatemala Pulcal
Antigua, Guatemala Washed Bourbon, Typica, Caturra
Parlor Coffee
$21.00

Guatemala - Finca Los Pinos 26' - drip
Guatemala washed bourbon, caturra
Gracenote Coffee
$23.70
Description
The Quetzal (the national bird of Guatemala) Program was born after the creation of “Regional Select - Waykan”, which was our way of highlighting the distinct regional differences we saw coming out of Guatemala. We heard from producers that they wanted to sell us more of their coffee, and Quetzal as a program allows us to buy more and pay more along the larger quality spectrum for high quality coffees from these hardworking men and women in Guatemala. High-grown, hard-bean coffees from Guatemala are a staple offering for us as they are for many coffee roasters: The crisp acidity, full body, and toffee sweetness found in these coffees make them valuable as approachable and affordable single-origin brews, or as backbone blend components that layer nicely with more complex or fruitier complements. We're tasting molasses, pecan, & red grape Country: Guatemala Region: Huehuetenango Harvest: December - May Variety: Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype, Pache Process: Washed Elevation: 1,400 - 2,200 Meters Above Sea Level (MASL)









