
Greenway Coffee
Contemporary Blend
Contemporary Blend is a Ethiopia, Guatemala coffee from Greenway Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Guatemala
Available Sizes▾
- 300g — $20.00 ($6.67/100g)
- 2500g — $110.00 ($4.40/100g)

Contemporary Blend
Contemporary Blend is a Ethiopia, Guatemala coffee from Greenway Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Guatemala
Available Sizes
- 300g — $20.00 ($6.67/100g)
- 2500g — $110.00 ($4.40/100g)
Similar coffees across all roasters

Outsider Blend | Medium Roast
Manta Ray Coffee Roasters
$12.64

Modern Espresso - our fruity espresso
Guji Washed Heirloom
da Matteo
$301.52

Mocha Java Blend Fair Trade Organic
Ethiopia, Guatemala, Sumatra Multiple Multiple
Equator Coffees
$20.00
![Mellow Signature Blend [Heirloom, Catimor, Caturra]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/MellowBlend.png?v=1772709140)
Mellow Signature Blend [Heirloom, Catimor, Caturra]
Honey and Natural processed Catimor, Heirloom, Caturra
Mellow Coffee Roasters
$15.36

Confluence Blend
Ethiopia Washed and Natural
Idle Hands Roasting
$20.00

The OG (aka Jeff)
Huila, Colombia | Guji, Ethiopia Washed & Natural – Classic & Complex
Modcup Coffee
$22.50
Description
Contemporary is neither Mid Century or Modern, yet is rooted in characteristics of both. This blend takes the fruity brightness found in our Modern blend and combines it with the syrupy chocolate and spice undertones we highlight in Mid Century. Currently Contemporary is a blend of Damo Natural (Sidama, Ethiopia), Gatta Honey (Sidama, Ethiopia) and San Antonio (El Progresso, Guatemala).















