
Greenway Coffee
Buncho Washed | Ethiopia
Buncho Washed | Ethiopia is a Ethiopia, Washed Dry Fermentation, 74158 coffee from Greenway Coffee.
Went OOS:
In stock for ~53d 14h
Available Sizes▾
- 300g — $20.00 ($6.67/100g)
- 2500g — $110.00 ($4.40/100g)

Buncho Washed | Ethiopia
Buncho Washed | Ethiopia is a Ethiopia, Washed Dry Fermentation, 74158 coffee from Greenway Coffee.
Went OOS:
In stock for ~53d 14h
Available Sizes
- 300g — $20.00 ($6.67/100g)
- 2500g — $110.00 ($4.40/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Dry Fermentation 74158

Ethiopia - Hamasho Village Asefa Dukamo Station Washed Archers Lot
Hamasho Village, Sidama Bensa Washed 74158
Archers Coffee
$8.99

Ethiopia - Daye Bensa Cold Ferment Hybrid Washed Archers Lot EP
Hamasho Village, Sidama Bensa Cold Ferment Hybrid Washed 74158
Archers Coffee
$29.95

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
Arbegona, Sidama Bensa Dry Ferment Washed 74158
Archers Coffee
$14.16

Shantawene
Ethiopia Washed Heirloom
Bell Lane Coffee
$17.00

Keramo Washed
Bensa, Sidama, Ethiopia 74/158, 74/100 and Setami
Shokunin Coffee
$19.39

Seasonal East Africa - (PRODUCT)RED
Ethiopia Washed
Onyx Coffee Lab
$24.00
Description
Buncho Washed is one of our current offerings hailing from Ethiopia. This coffee comes from Daye Bensa and the Dukamo family in Sidama, Ethiopia. The coffee is grown and harvested at Shantawene, Sidama, Ethiopia which is known for its rich vegetation and climate and is then processed at the Buncho Station. Right now we are tasting Honeydew, Chocolate Covered Orange, and a Herbaceousness which results in a super clean cup. Process: Washed Dry Fermentation Region: Sidama Altitude: 2000–2200 meters Variety: 74158






