
Greenway Coffee
San Antonio | Guatemala
San Antonio | Guatemala is a Guatemala, Washed, Patio Dried, Bourbon, Red and Yellow Caturra coffee from Greenway Coffee.
Went OOS:
In stock for ~53d 14h
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Washed, Patio Dried
- Variety
- Bourbon, Red and Yellow Caturra
Available Sizes▾
- 300g — $20.00 ($6.67/100g)
- 2500g — $110.00 ($4.40/100g)

San Antonio | Guatemala
San Antonio | Guatemala is a Guatemala, Washed, Patio Dried, Bourbon, Red and Yellow Caturra coffee from Greenway Coffee.
Went OOS:
In stock for ~53d 14h
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Washed, Patio Dried
- Variety
- Bourbon, Red and Yellow Caturra
Available Sizes
- 300g — $20.00 ($6.67/100g)
- 2500g — $110.00 ($4.40/100g)
Similar coffees to this Guatemala Washed, Patio Dried Bourbon, Red and Yellow Caturra

Guatemala Don Guayo
Ciudad Vieja, Antigua
Saint Frank Coffee
$22.00

Guatemala Pulcal
Antigua, Guatemala Washed Bourbon, Typica, Caturra
Parlor Coffee
$21.00

Guatemala - Santa Felisa - Red Bourbon Natural
Chimaltenango, Guatemala Natural Red Bourbon
Wes Ngopi
$13.75

Guatemala Las Sonajas 1
Guatemala - Antigua Washed Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor
Cat & Cloud
$28.58

Tony Medina
San Martin Jilotepeque, Chimaltenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Black Fox Coffee
$23.00

Nayo Ovalle
Guatemala Washed San Ramon, Bourbon, Caturra
Coava Coffee Roasters
$22.00
Description
Sierra de las Minas is one of Guatemala's largest mountain ranges. This coffee is cultivated by a small collection of estate holders in El Progesso on the Las Minas range. After harvest and processing the coffee is handled by Josue Morales at Los Volcanoes Coffee in Antigua. Greenway has worked with Josue Morales, founder of LVC, for many years. Josue’s approach to coffee production involves centering the supply chain and educational system around the growing communities of Guatemala. These onsite classes focus on biodynamic farming practices, natural methods of insect and fungal control, as well as extensive farm management systems. We're tasting black cherry, hazelnut, and caramel. Processing: Washed, Patio Dried Region: El Progesso Varietal: Bourbon, Red and Yellow Caturra Elevation: 1800masl









