
Steady State Roasting
Space Traveler
Space Traveler is a Guatemala & Ethiopia, Washed & Natural, Blend coffee from Steady State Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala & Ethiopia
- Process
- Washed & Natural
- Variety
- Blend
- Producer
- Various
Available Sizes▾
- 283g — $17.50 ($6.18/100g)
- 907g — $44.00 ($4.85/100g)
- 2267g — $93.50 ($4.12/100g)

Space Traveler
Space Traveler is a Guatemala & Ethiopia, Washed & Natural, Blend coffee from Steady State Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala & Ethiopia
- Process
- Washed & Natural
- Variety
- Blend
- Producer
- Various
Available Sizes
- 283g — $17.50 ($6.18/100g)
- 907g — $44.00 ($4.85/100g)
- 2267g — $93.50 ($4.12/100g)
Similar coffees across all roasters

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Equator Blend
Sumatra, Kenya, Colombia, Guatemala Multiple Multiple
Equator Coffees
$18.50

SPECIAL BLEND - POLARIS
Guatemala, Ethiopia Washed Caturra, Catuai, Heirloom
Cosmic Dust Coffee
$18.00

Tractor Beam Blend
Superthing
$20.00

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$60.19

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$16.73
Description
Get the help you need traveling through time and space with our signature Space Traveler blend. Guatemalan and Ethiopian coffees are married to make our “do it all” coffee. Great for any and all brew methods, and for drinking black or with cream and sugar. COFFEE DEETS CONTINENT: Central America & Africa COUNTRY: Guatemala & Ethiopia VARIETAL: Blend FARM: Various PROCESS: Washed & Natural ALTITUDE: 1400-2100 meters BREW THIS The perfect swiss army knife. This coffee can do it all: french press, cold brew, espresso, pour-overs, aero-press, you name it.
About Steady State Roasting
- Location
- California, United States
- Region
- North America

















