
Greenway Coffee
Modern Blend
Modern Blend is a Ethiopia coffee from Greenway Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes▾
- 300g — $20.00 ($6.67/100g)
- 2500g — $110.00 ($4.40/100g)

Modern Blend
Modern Blend is a Ethiopia coffee from Greenway Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes
- 300g — $20.00 ($6.67/100g)
- 2500g — $110.00 ($4.40/100g)
Similar coffees across all roasters

Modern Espresso - our fruity espresso
Guji Washed Heirloom
da Matteo
$302.18

Confluence Blend
Ethiopia Washed and Natural
Idle Hands Roasting
$20.00

Organic Ethiopia Natural Process
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

First Light Blend
Ethiopia Natural and Washed
Idle Hands Roasting
$22.00

Secret Affair 2.0
Ethiopian Heirlooms | Colombia | Caturra
Modcup Coffee
$22.50

Ethiopia, Bombe Abore
Ethiopia, Bensa Woreda, Sidama Region Natural JARC 74110 & 74112
Methodical Coffee
$27.46
Description
Modern: Our new standard, Modern combines bright and complex coffees that have been developed in the roast process to highlight sweetness and character. A heavy focus on floral aromatics and clean fruit tones shine through in espresso, cafe beverages, and brewing at home. Right now Modern is a blend of 70% washed Buncho (Sidama, Ethiopia) and 30% washed Malawo (Sidama, Ethiopia)












