
Heart
Ethiopia Habtamu Fikadu
Ethiopia Habtamu Fikadu is a Yirgacheffe, Danche, Fully washed, Kurume and Dega coffee from Heart.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Danche
- Process
- Fully washed
- Variety
- Kurume and Dega
Available Sizes▾
- 226g — $23.00 ($10.18/100g)
- 297g — $28.00 ($9.43/100g)
- 453g — $38.00 ($8.39/100g)
- 2267g — $182.00 ($8.03/100g)

Ethiopia Habtamu Fikadu
Ethiopia Habtamu Fikadu is a Yirgacheffe, Danche, Fully washed, Kurume and Dega coffee from Heart.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Danche
- Process
- Fully washed
- Variety
- Kurume and Dega
Available Sizes
- 226g — $23.00 ($10.18/100g)
- 297g — $28.00 ($9.43/100g)
- 453g — $38.00 ($8.39/100g)
- 2267g — $182.00 ($8.03/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe, Danche Fully washed Kurume and Dega

Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia Washed Wolisho & Kurume
Loveless Coffees
$24.00

Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia Natural Wolisho & Kurume
Loveless Coffees
$22.00

Habtamu Fekadu Aga
Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74110, 74112
Blanchard's Coffee
$21.78

Danche Habtamu Fikadu
Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Kurume, Dega
Elm Coffee Roasters
$26.50

Beshasha
Ethiopia Washed 74110, 74112
Full Court Press
$15.25

Habtamu Fikadu - Danche site (Kurume & Dega) | Gedeb, Ethiopia
Ethiopia Washed
Luna
$17.47
Description
Owner/ Producer of washing station: Habtamu Fikadu Aga Region/Washing station: Yirgacheffe, Danche Elevation: 2000m Varietals: 74110, 74112 Process: Fully washed FOB cost: $7.15lb / $15.76kg *FOB (Free-On-Board) cost is the price we have paid for the coffee once it is ready to ship. This includes what the farmer was paid, the milling, warehousing and transport, as well as any export fees.







