
Heart
Mexico Silvia Herrera
Mexico Silvia Herrera is a Chiapas, Fully washed, Tupi coffee from Heart.
In stock since:
Details
- Origin
- Chiapas
- Process
- Fully washed
- Variety
- Tupi
Available Sizes▾
- 226g — $25.00 ($11.06/100g)
- 297g — $30.00 ($10.10/100g)
- 453g — $42.00 ($9.27/100g)
- 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Mexico Silvia Herrera
Mexico Silvia Herrera is a Chiapas, Fully washed, Tupi coffee from Heart.
In stock since:
Details
- Origin
- Chiapas
- Process
- Fully washed
- Variety
- Tupi
Available Sizes
- 226g — $25.00 ($11.06/100g)
- 297g — $30.00 ($10.10/100g)
- 453g — $42.00 ($9.27/100g)
- 2267g — $199.00 ($8.78/100g)
Similar coffees to this Chiapas Fully washed Tupi

San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
San Francisco, Ozolotepec - Sierra Sur, Mexico Washed Typica & Bourbon
Loveless Coffees
$13.00

Cipres
Chiapas, Mexico Washed Caturra, Typica, Marsellesa
East Pole Coffee Co.
$25.50

Mexico - Chiapas
Chiapas, Mexico Washed
SK Coffee
$25.00

Mexico Chiapas
Mexico, Chiapas, Mexico
Prairie Lily
$17.68

Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
San Juan Ozolotepec, Oaxaca Washed Typica
Sightglass Coffee
$28.00

Women of Coffee: Mexico
Jaltenango, Chiapas Washed Bourbon, Caturra, Typica
Sightglass Coffee
$25.00
Description
Location: Chiapas Elevation: 1450-1600m Variety: Tupi Process: Fully washed FOB cost: $7.87lb / $17.35kg Landed cost: $9.36lb / $20.64kg *FOB (Free-On-Board) cost is the price we have paid for the coffee once it is ready to ship. This includes what the farmer was paid, the milling, warehousing and transport, as well as any export fees.









