BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Musa Abalulesa
USA|Heart

Heart

$22.00226gIn Stock

Ethiopia Musa Abalulesa

Ethiopia Musa Abalulesa is a Limu, Fully washed, 74110, 74165 coffee from Heart.

In stock 30+ days

Buy from Heart

Details

Origin
Limu
Process
Fully washed
Variety
74110, 74165
Available Sizes▾
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 297g — $27.00 ($9.09/100g)
  • 453g — $36.00 ($7.95/100g)
  • 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Description

Location: Limu Elevation: 2100m  Variety: 74110, 74165 Process: Fully washed FOB cost: $5.91lb / $13.02kg  *FOB (Free-On-Board) cost is the price we have paid for the coffee once it is ready to ship. This includes what the farmer was paid, the milling, warehousing and transport, as well as any export fees.

About Heart

Location
Oregon, US
Region
North America
Visit Heart →