BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Habtamu Fikadu
USA|Heart

Heart

$23.00226gIn Stock

Ethiopia Habtamu Fikadu

Ethiopia Habtamu Fikadu is a Yirgacheffe, Danche, Fully washed, Kurume and Dega coffee from Heart.

In stock 30+ days

Buy from Heart

Details

Origin
Yirgacheffe, Danche
Process
Fully washed
Variety
Kurume and Dega
Available Sizes▾
  • 226g — $23.00 ($10.18/100g)
  • 297g — $28.00 ($9.43/100g)
  • 453g — $38.00 ($8.39/100g)
  • 2267g — $182.00 ($8.03/100g)

Description

Owner/ Producer of washing station: Habtamu Fikadu Aga Region/Washing station: Yirgacheffe, Danche Elevation: 2000m  Varietals: 74110, 74112 Process: Fully washed FOB cost: $7.15lb / $15.76kg  *FOB (Free-On-Board) cost is the price we have paid for the coffee once it is ready to ship. This includes what the farmer was paid, the milling, warehousing and transport, as well as any export fees.

About Heart

Location
Oregon, US
Region
North America
Visit Heart →