
Huckleberry Roasters
Sound & Vision Blend
Sound & Vision Blend is a Latin America, East Africa, Washed, Natural, Pink Bourbon coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Latin America, East Africa
- Process
- Washed, Natural
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes▾
- 340g — $19.00 ($5.59/100g)
- 907g — $42.00 ($4.63/100g)
- 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Sound & Vision Blend
Sound & Vision Blend is a Latin America, East Africa, Washed, Natural, Pink Bourbon coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Latin America, East Africa
- Process
- Washed, Natural
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes
- 340g — $19.00 ($5.59/100g)
- 907g — $42.00 ($4.63/100g)
- 2267g — $100.00 ($4.41/100g)
Similar coffees across all roasters

Blue Espresso Blend
Brazil / Guatemala / Ethiopia Natural / Washed
HAYB
$8.12

House Blend
Huila, Colombia Washed Colombia, Caturra, Pink Bourbon
Helm
$21.00

Pink Espresso Blend – WTF?!
Ethiopia / Brazil Natural
HAYB
$8.60

Sun Bear
East Africa, Central America Washed coffee Mixed
Kuma Coffee
$19.50

Cold Brew Coffee Blend
Ethiopia, Brazil Natural Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Coffee Bros.
$8.75

Cold Brew Blend
Caffe Lusso
$22.00
Description
Who doesn’t like David Bowie? We like David Bowie. Bowie's pretty much always the right choice. While there are plenty of moments when we reach for that Misfits record and a cup of bright Kenyan coffee or Illmatic and a cup of fancy Gesha or Pink Bourbon, we also value both music and coffee that's always the right choice, no matter the audience. Something that'll please both the classic rock fans and the hipsterest hipsters. Sound and Vision is that coffee for us, and as a result, it's the day-in, day-out house espresso in all of our cafés. It’s not quite as poppy and in-your-face as fruity Phantom Limb or many of our single origins, but has just a touch more intrigue than tried-and-true Blue Orchid. We started out with a chocolatey, full-bodied Latin American base very similar to Blue Orchid, and kicked it up with a small amount of natural-processed East African goodness. A tiny bit of fruit and brightness to keep the more discerning palates satisfied, but also plenty of comforting, traditional flavors for folks who want their coffee to taste “bold” or “like coffee, damnit.” Confident on its own, but also plays very well with milk. Do you like cold brew, too? This also happens to be the blend that we use in our kegged cold brew, so if you’re too far away for us to deliver a keg, don’t have a tap system, or just want to do it yourself for any other reason, Sound & Vision is our go-to cold brew suggestion. And while we typically serve it as espresso, it also works great as a brewed coffee. Whether it's a shot, a cup full of ice, or a filter brew for a crowd, Sound and Vision is there for you. *** For roasting schedule, shipping, receiving & additional information, please visit out Frequently Asked Questions . And, for a primer on coffee processing, check out our Processing Basics Guide. *** Origin: Latin America, East Africa Process: Washed, Natural
About Huckleberry Roasters
- Location
- Colorado, United States
- Region
- North America
More from Huckleberry Roasters

Uganda Sipi Falls Natural
$25.00

Guatemala Atitlán Aprocafé
$25.00

AWARD TOUR: Colombia Israel Hernandez Gesha
$37.00

Guatemala Don Zabala Microlot
$26.00

Kenya Mungaria
$25.00

Ethiopia Danche
$26.00







