
Kuma Coffee
Sun Bear
Sun Bear is a East Africa, Central America, Washed coffee, Mixed coffee from Kuma Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- East Africa, Central America
- Process
- Washed coffee
- Variety
- Mixed
Available Sizes▾
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 1133g — $65.00 ($5.74/100g)
- 2267g — $128.00 ($5.65/100g)

Sun Bear
Sun Bear is a East Africa, Central America, Washed coffee, Mixed coffee from Kuma Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- East Africa, Central America
- Process
- Washed coffee
- Variety
- Mixed
Available Sizes
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 1133g — $65.00 ($5.74/100g)
- 2267g — $128.00 ($5.65/100g)
Similar coffees across all roasters

Cold Brew Blend
Caffe Lusso
$22.00

Cold Brew Coffee Blend
Ethiopia, Brazil Natural Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Coffee Bros.
$8.75

Good Day Sunshine
Bean & Bean Coffee Roasters
$23.00

Cold Coffee Blend
Intelligentsia Coffee
$23.50

Blue Thunder Blend
Sumatra Wet Hulled
Klatch Coffee
$19.95

Sunburst Blend
Washed / Co-Ferment – Intensely Fruity and Sweet
Modcup Coffee
$30.00
Description
Chill down with some of our delicious cold coffee blend, Sun Bear. This blend is comprised of Central American and African coffees to introduce the flavors that stand out in a beautiful iced drink. Look for notes of chocolate, berries, grape, floral notes and intense sweetness. Sun Bear makes amazing iced flash brewed coffee, great cold brew coffee and great hot filter coffee. Cheers to summer living! Region: East Africa, Central America Varietal: Mixed Process: Washed coffee Notes: Chocolate, Berries and Grape Contents: 12oz bag. Whole Bean Coffee Roast Level: Medium Light To learn more about our sourcing, check out our sourcing page







