
Coffee Bros.
Cold Brew Coffee Blend
Cold Brew Coffee Blend is a Ethiopia, Brazil, Natural, Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai coffee from Coffee Bros..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Available Sizes▾
- 170g — $8.75 ($5.15/100g)
- 340g — $16.99 ($5.00/100g)
- 907g — $44.33 ($4.89/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Cold Brew Coffee Blend
Cold Brew Coffee Blend is a Ethiopia, Brazil, Natural, Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai coffee from Coffee Bros..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Available Sizes
- 170g — $8.75 ($5.15/100g)
- 340g — $16.99 ($5.00/100g)
- 907g — $44.33 ($4.89/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Similar coffees across all roasters

Classic Cold Brew Roast
South America Washed
Metric Coffee
$20.00

Cold Brew Blend
Caffe Lusso
$22.00

Cold Brew
Colombia Washed
Onyx Coffee Lab
$6.00

COLD BREW BLEND
Brazil & Colombia Processed
Andytown Coffee Roasters
$12.50

COLD BREW - Panther Coffee Blend
Panther Coffee
$21.00

Cold Brew Blend - BOLD
India Blended
Corridor Seven Coffee Roasters
$7.20
Description
Dark Chocolate, Berry, Brown Sugar Next Roast Dates: (all coffee sent will be within 5 days of roast date) Roasts Weekly -- SWEET AND SMOOTH: Our goal was to bring the café cold brew experience to your home. We sourced the best green coffee from Brazil and Ethiopia and used roasting techniques to highlight the sweetness and avoid any over roasted or bitter notes. ARABICA COFFEE: Our blends are made from 100% Arabica coffee beans. Arabica Coffee has twice the flavor and a better aroma than its counterpart. FLAVOR FIRST: We source all our coffee to achieve specific taste notes. Our Cold Brew Coffee Beans tastes of rich chocolate, mixed berry, and brown sugar with a smooth and sweet finish. FRESHLY ROASTED: We roast our coffee immediately after an order to ensure we lock in flavors and maximize freshness. pH LEVEL: 4.90 - brewed hot 5.10 - cold brew (low-acid)
More from Coffee Bros.

Ember | Seasonal Espresso | Medium Roast | Washed Anaerobic
$12.00

Costa Rican | Las Lajas | Natural
$13.40

Espresso Roast Coffee
$10.29

Dark Espresso Roast Coffee
$10.29

Kenya AA | Kirinyaga | Washed
$13.40

Kenya AA | Riara Estate | Washed
$12.89










