
Hydrangea
Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal
Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal is a Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Neftalí Fajardo
Available Sizes▾
- 114g — $18.50 ($16.23/100g)
- 227g — $24.00 ($10.57/100g)
- 907g — $77.00 ($8.49/100g)
- 2270g — $132.00 ($5.81/100g)

Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal
Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal is a Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Neftalí Fajardo
Available Sizes
- 114g — $18.50 ($16.23/100g)
- 227g — $24.00 ($10.57/100g)
- 907g — $77.00 ($8.49/100g)
- 2270g — $132.00 ($5.81/100g)
Similar coffees to this Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia Washed Pink Bourbon

Faver Ninco - Pink Bourbon
Colombia, Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
September
$25.00

Sebastian Ramirez
Colombia - Quindio Washed Pink Bourbon
Little Wolf
$21.00

Faver Ninco - Pink Bourbon - Washed - Colombia 250g
Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
Norma Supply Co.
$25.00
Description
Tastes Like: Fuji, Orange Zest, Oolong Origin: Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia Variety: Pink Bourbon Producer: Neftalí Fajardo Elevation: 1,900-2,000 masl Process: Washed Farm and Producer Neftalí Fajardo produces this Pink Bourbon selection at Finca El Pedregal in Colombia. The coffee is grown at 1,900–2,000 meters and prepared using washed processing. Variety Pink Bourbon is a pink-ripening Arabica selection associated with Colombian specialty coffee. Genetic testing of coffees sold under this name has found Ethiopian ancestry, so the name alone does not establish a Bourbon cross or a uniform genetic identity. Processing In washed processing, the fruit pulp and remaining mucilage are removed before the coffee is dried. This approach often emphasizes a defined structure and separation of flavors, while fermentation and drying choices still influence the result.
More from Hydrangea

Landrace - Natural - Banko Chelchele
$17.00
![[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Blackberry_Syrah_Lavendar_129d27c3-cbb6-44a7-864c-ac3c5bca5306.jpg?v=1759286740)
[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
$24.50
![[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Lulo_Coferment_1.png?v=1785602229)
[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica
$28.00
![[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/ValenciaOrange_DriedApricot_BlackTea.jpg?v=1786827843)
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
$18.40

