BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Sebastian Ramirez
USA|Little Wolf

Little Wolf

$21.00226gIn Stock

Sebastian Ramirez

Sebastian Ramirez is a Colombia - Quindio, Washed, Pink Bourbon coffee from Little Wolf.

In stock since:

Buy from Little Wolf

Details

Origin
Colombia - Quindio
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
El Placer
Available Sizes▾
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 2267g — $155.00 ($6.84/100g)

Description

Tasting Notes: Fruit Loops, Bergamot, Vibrant Origin: Colombia - Quindio Farm/Co-op: El Placer Process: Washed Elevation: 1744m Varietal: Pink Bourbon Sourced By: Unblended   From our importer: Sebastian is a big fan of Bourbon Rosado. The washed process is one of the cleanest and most balanced in his portfolio. This coffee undergoes no cherry fermentation; it is depulped immediately after harvesting and fermented for 24 to 36 hours before being washed and dried. This is where it all begins—floral and sweet notes spark his imagination to determine which instruments on his farm can bring out the best potential for the rest of the processes on his portfolio.

About Little Wolf

Location
Massachusetts, US
Region
North America
Visit Little Wolf →