
Iowa Coffee Roasters
Scholars Blend
Scholars Blend is a specialty coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)
- 2267g — $90.00 ($3.97/100g)

Scholars Blend
Scholars Blend is a specialty coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)
- 2267g — $90.00 ($3.97/100g)
Similar coffees across all roasters

Warmth Espresso Blend (908g)
Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$43.99

Lincolnway Blend
Yaggy Road Roasting Co
$19.00

Weekender Blend
Elixr Coffee
$18.00

The Botanist Blend
Washed & Natural Various
Horsham Coffee Roaster
$11.93

Archetype Blend
Archetype Coffee
$21.00

Northwesterly
Olympia Coffee Roasting
$20.00
Description
Meant to be enjoyed over meaningful conversation, this low acidity blend is bold and smooth, with hints of earthy chocolate, caramel and a slight nuttiness.
About Iowa Coffee Roasters
- Location
- Iowa, United States
- Region
- North America
More from Iowa Coffee Roasters

El Salvador Oscar Aguilar - Finca La Vegona - Pacamara - Honey Chalate Microlot
$11.50

Colombian - Women Coffee Producers
$10.00

India - Monsooned Malabar
$10.50

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
$11.00

Sumatra - Harimau Tiger
$10.50

Guatemala - San Pedro, Atitlan
$10.00







