
Olympia Coffee Roasting
Northwesterly
Northwesterly is a specialty coffee from Olympia Coffee Roasting.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $48.88 ($5.39/100g)
- 2267g — $104.60 ($4.61/100g)
- 2267g — $107.90 ($4.76/100g)

Northwesterly
Northwesterly is a specialty coffee from Olympia Coffee Roasting.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $48.88 ($5.39/100g)
- 2267g — $104.60 ($4.61/100g)
- 2267g — $107.90 ($4.76/100g)
Similar coffees across all roasters

Darketype Dark Roast
Archetype Coffee
$21.00

Zenith - A Dark Roast
Color Roasters
$19.50

Eclipse - A Blend for Dark Roast
Color Roasters
$18.00

Hometown Blend (House Blend)
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Foret Noire
Rabbit Hole Roasters
$12.71

DARK KNIGHT: Dark Roast Blend
Brazil, Colombia and Peru Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed Blend
Pirates of Coffee
$14.00
Description
Flavors of dark chocolate, spice, and full bodied Northwest is best: especially where coffee's involved. Inspired by the Pacific Northwest’s specialty coffee scene, our newest, darkest roast captures the essence of warmth and nostalgia. Northwesterly Blend wraps you in comfort, whether brewed in your favorite mug or pulled as a rich, bold espresso. A blend of Indonesian and Latin American coffees. Agtron Roast Color Meter Reading = 58
About Olympia Coffee Roasting
- Location
- Washington, United States
- Region
- North America
More from Olympia Coffee Roasting

Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon
$27.75

Ethiopia Banko Gotiti
$24.50

Ethiopia Benti Nenka Natural
$24.00

Burundi Gitwe Micro Lot 3
$26.50

Burundi Mikuba Honey Micro Lot 4
$27.00

Colombia San Sebastián Reserva
$26.00








