
Kaffeelix
EspressoBlend Affenstark!
EspressoBlend Affenstark! is a our strongest espresso blend, Washed, mixed varieties coffee from Kaffeelix.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- our strongest espresso blend
- Process
- Washed
- Variety
- mixed varieties
Available Sizes▾
- 250g — $11.66 ($4.66/100g)
- 1000g — $41.91 ($4.19/100g)

EspressoBlend Affenstark!
EspressoBlend Affenstark! is a our strongest espresso blend, Washed, mixed varieties coffee from Kaffeelix.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- our strongest espresso blend
- Process
- Washed
- Variety
- mixed varieties
Available Sizes
- 250g — $11.66 ($4.66/100g)
- 1000g — $41.91 ($4.19/100g)
Similar coffees across all roasters

BLEND 70/30 – espresso – 1kg
Brazylia – natural, Uganda – washed
Kafar
$33.56

BLEND 70/30 – espresso – 250gr
Brazylia – natural, Uganda – washed
Kafar
$10.15

Espresso Blend - 35g
30% Ethiopia + 70% Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Chocolate Berry Espresso (1kg)
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$69.99

Dark Substance Blend | Dark Roast
Manta Ray Coffee Roasters
$12.64

Robusto Espresso
Colombia Natural
Gringo Nordic Coffee Roasters
$21.01
Description
Cup profile: dark chocolate, cocoa nibs, walnut, almond Key facts: our strongest espresso blend 70% Arabica, 30% Robusta Guatemala, Brazil, Rwanda Variety: mixed varieties processed dry & washed About the coffee: The gorilla among our blends. 30% Robusta gives the silverback a powerful body with a long finish. This blend tastes good to anyone who likes it strong, tart and creamy.
More from Kaffeelix

Kenya Gikirima PB - washed
$18.77

Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
$21.05

Colombia Pink Bourbon - washed
$15.93

Guatemala Quetzalito Organic - washed
$16.98

Uganda Muki Fruity - natural
$16.02

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
$17.64





