
Keen Coffee
Inoi Kianderi
Inoi Kianderi is a Kenya, Kirinyaga County, Washed, SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from Keen Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya, Kirinyaga County
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Inoi Farmers' Cooperative Society
Available Sizes▾
- 250g — $19.46 ($7.78/100g)
- 1000g — $66.22 ($6.62/100g)

Inoi Kianderi
Inoi Kianderi is a Kenya, Kirinyaga County, Washed, SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from Keen Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya, Kirinyaga County
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Inoi Farmers' Cooperative Society
Available Sizes
- 250g — $19.46 ($7.78/100g)
- 1000g — $66.22 ($6.62/100g)
Similar coffees to this Kenya, Kirinyaga County Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11

Kirimaara
Kirinyaga, Kenya Washed SL 28, SL 34
Fábrica Coffee Roasters
$20.48

Kirimaara - 35g
Kirinyaga, Kenya Washed SL 28, SL34
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Kii – SL28 & SL34
Kenya Washed SL28 & SL34
Sweven Coffee
$21.22

Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru (Extra-light)
Kenya, Kirinyaga Washed SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
September
$25.00

Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru
Kenya, Kirinyaga Washed SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
September
$25.00

Karatu SL28 Washed
Karatu Factory, Kiambu, Kenya
Modcup Coffee
$30.00
Description
Notes: Grapefruit, Blackcurrant, Tomato Roast: Light roast Some coffees instantly transport you to their origin, and Inoi is one of them. This washed Kenyan lot from Kianderi Factory captures everything we love about classic Kenyan coffee: vibrant acidity, remarkable clarity, and layers of juicy fruit. Bright grapefruit and blackcurrant take centre stage, while a distinctive savoury-sweet tomato note provides the unmistakable Kenyan character that coffee lovers know and cherish. Clean, lively, and endlessly refreshing, Inoi is the perfect companion for warm summer days and anyone seeking a vibrant coffee experience.








