
Keen Coffee
Banko Gotiti
Banko Gotiti is a Ethiopia, Gedeb, Yirgacheffe, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Keen Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Gedeb, Yirgacheffe
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Smallholder Farmers
Available Sizes▾
- 250g — $20.14 ($8.06/100g)
- 1000g — $68.84 ($6.88/100g)

Banko Gotiti
Banko Gotiti is a Ethiopia, Gedeb, Yirgacheffe, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Keen Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Gedeb, Yirgacheffe
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Smallholder Farmers
Available Sizes
- 250g — $20.14 ($8.06/100g)
- 1000g — $68.84 ($6.88/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Gedeb, Yirgacheffe Washed Ethiopian Heirloom

ETHIOPIA - BANKO GOTITI WASHED
Gedeb Washed for 48 hours Heirloom
Memli Coffee Lab
$8.00

Banko Gotiti
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Round Hill Roastery
$21.22

Banko Chelchele
Gedeo Zone, Ethiopia Washed JARC Selections
Passenger
$23.25

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
Fully Washed Ethiopia Heirloom
Bold Bean Coffee Roasters
$22.00

Ethiopia Banko Gotiti Espresso
Ethiopia Washed Dega, Wolisho, Kurume, JARC 74110
Nylon Coffee Roasters
$26.61

Kaffebønner Etiopia Banko Gotiti
Ethiopia, Yirgacheffe Washed Heirloom
Kaffa
$24.72
Description
Notes: Darjeeling, Minneola, Milk Chocolate Roast: Light roast Washing station: Banko Gotiti Washing Station Banko is back. Eight years after first appearing on our shelves, this beloved washed Ethiopian returns to remind us why coffees from Gedeb have become legendary. Clean, elegant, and endlessly drinkable, Banko is everything a classic Ethiopian should be. As filter, it offers a tea-like experience filled with floral aromatics and delicate Darjeeling notes. As espresso, it transforms into a buttery, sweet cup layered with juicy minneola citrus and smooth milk chocolate. For long-time Keen drinkers, it’s a welcome reunion. For newcomers, it’s the perfect introduction to the timeless beauty of washed Ethiopian coffee.






