BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Popayán Decaf
Netherlands|Keen Coffee

Keen Coffee

$15.93250gIn Stock

Popayán Decaf

Popayán Decaf is a Colombia, Ethyl Acetate Decaffeination, Castillo, Catura coffee from Keen Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Keen Coffee

Details

Origin
Colombia
Process
Ethyl Acetate Decaffeination
Variety
Castillo, Catura
Producer
65 farmers
Available Sizes▾
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $52.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $93.30 ($9.33/100g)

Similar coffees to this Colombia Ethyl Acetate Decaffeination Castillo, Catura

Description

Notes: Sweet Roast: Medium roast Colombian Popayán Decaf brings all the flavour with none of the caffeine. Through a careful decaffeination process, its natural sweetness is preserved without compromising on taste. Expect a refreshing acidity of grapefruit balanced by the smooth sweetness of sugarcane, with comforting milk chocolate notes rounding off the experience. A decaf that feels just as indulgent as the real thing.

About Keen Coffee

Location
Netherlands
Region
Europe
Currency
EUR
Visit Keen Coffee →