
Keen Coffee
Popayán Decaf
Popayán Decaf is a Colombia, Ethyl Acetate Decaffeination, Castillo, Catura coffee from Keen Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Ethyl Acetate Decaffeination
- Variety
- Castillo, Catura
- Producer
- 65 farmers
Available Sizes▾
- 250g — $15.93 ($6.37/100g)
- 1000g — $52.00 ($5.20/100g)
- 1000g — $93.30 ($9.33/100g)

Popayán Decaf
Popayán Decaf is a Colombia, Ethyl Acetate Decaffeination, Castillo, Catura coffee from Keen Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Ethyl Acetate Decaffeination
- Variety
- Castillo, Catura
- Producer
- 65 farmers
Available Sizes
- 250g — $15.93 ($6.37/100g)
- 1000g — $52.00 ($5.20/100g)
- 1000g — $93.30 ($9.33/100g)
Similar coffees to this Colombia Ethyl Acetate Decaffeination Castillo, Catura

Popayan Decaf
Cauca, Colombia EA Decaf Process Caturra and Castilo
Fábrica Coffee Roasters
$20.48

Popayán Decaf - 35g
Cauca, Colombia Washed Castillo
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Popayan Decaf
Cauca, Colombia Swiss Water Decaf Castillo/Catimor/Caturra
Eight Ounce Coffee
$20.99

Decaf
Popayan, Colombia Sugarcane Caturra, Castillo, Colombia
East Pole Coffee Co.
$18.50

Popayan Decaf
Colombia Washed Castillo, Catimor, Caturra
Monogram Coffee
$16.24

Sugarcane Decaf
Colombia
Chromatic Coffee
$28.99
Description
Notes: Sweet Roast: Medium roast Colombian Popayán Decaf brings all the flavour with none of the caffeine. Through a careful decaffeination process, its natural sweetness is preserved without compromising on taste. Expect a refreshing acidity of grapefruit balanced by the smooth sweetness of sugarcane, with comforting milk chocolate notes rounding off the experience. A decaf that feels just as indulgent as the real thing.















