
Kiss the Hippo Coffee
Donna Blend
Donna Blend is a Washed, Mixed. Typica, Bourbon, Caturra, Pache coffee from Kiss the Hippo Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed. Typica, Bourbon, Caturra, Pache
- Producer
- Cooperativa Agraria Cafetalera La Prosperidad de Chirinos, a blend of lots from its smallholder members
Available Sizes▾
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Donna Blend
Donna Blend is a Washed, Mixed. Typica, Bourbon, Caturra, Pache coffee from Kiss the Hippo Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed. Typica, Bourbon, Caturra, Pache
- Producer
- Cooperativa Agraria Cafetalera La Prosperidad de Chirinos, a blend of lots from its smallholder members
Available Sizes
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
Similar coffees across all roasters

Peru: La Condesa
Cajamarca Fully washed (tvättat) Bourbon, Cattura, Catuai
Muttley & Jacks Coffee Roasters
$10.00

Dark Knight
Peru / Honduras - depending on season Washed / Natural Caturra, Pacas, Typica & Bourbon
Johan & Nyström
$27.88

Peru - organic, fairtrade - washed process
Rodríguez de Mendoza, Amazonas, Peru Fully washed and dried in the sun Bourbon, Catimor, Caturra, Pache and Typica
Curious Coffee
$23.50

Santarossa Blend
Central and South America Washed Various
Dune Coffee Roasters
$18.50

DARK KNIGHT, PERU, WASHED, ORGANIC
Peru Washed Typica
Man versus Machine
$16.95

Perduras
Peru / Honduras - depending on season Washed Caturra, Pacas, Typica & Bourbon
Johan & Nyström
$27.88
Description
Producer Cooperativa Agraria Cafetalera La Prosperidad de Chirinos, a blend of lots from its smallholder members Farm/Mill La Prosperidad de Chirinos Location San Ignacio, Cajamarca, Peru Altitude 1,300 - 2,000 masl Process Washed Cultivar Mixed. Typica, Bourbon, Caturra, Pache Harvest Summer 2026 Expect notes of Dark Chocolate, Caramel, Walnut. The Donna Espresso is our nod to a more traditional coffee flavour. We look for coffees with the inherent characteristics of deep chocolate, low acidity and plenty of body, then roast a little darker than the rest of our range, until the natural sugars brown to a dark caramel quality. This release comes entirely from La Prosperidad de Chirinos, a cooperative of more than 800 smallholders farming the hills around San Ignacio in northern Peru. Donna tastes robust and strong, but still allows the unique characteristics of our seasonal coffees to shine through. Cooperativa Agraria Cafetalera La Prosperidad de Chirinos was founded in 1968 and today brings together more than 800 smallholder farmers across the high country of San Ignacio, in Peru's northern Cajamarca region. Most work plots of only a few hectares, growing Typica, Bourbon, Caturra and Pache between roughly 1,300 and 2,000 metres. The cooperative holds Fairtrade, organic, Rainforest Alliance and Smithsonian Bird Friendly certification, and invests in agronomic training, micro-financing and leadership programmes for women and young farmers. It is the same partner behind the Peruvian half of our George Street Blend, and a relationship we keep coming back to.
More from Kiss the Hippo Coffee

Ethiopia, Shoondhisa
$17.00

Ethiopia, Haro Sorsa
$20.00

Costa Rica, Mariana Washed
$15.00

Costa Rica, Labrador Gesha
$38.00

Guatemala, Finca Las Gardenias
$20.00

Low Caf
$15.00



