
Muttley & Jacks Coffee Roasters
Peru: La Condesa
Peru: La Condesa is a Cajamarca, Fully washed (tvättat), Bourbon, Cattura, Catuai coffee from Muttley & Jacks Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Cajamarca
- Process
- Fully washed (tvättat)
- Variety
- Bourbon, Cattura, Catuai
- Producer
- La Condesa Womens Group
Available Sizes▾
- 100g — $10.00 ($10.00/100g)
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)
- 500g — $48.00 ($9.60/100g)
- 1000g — $92.00 ($9.20/100g)

Peru: La Condesa
Peru: La Condesa is a Cajamarca, Fully washed (tvättat), Bourbon, Cattura, Catuai coffee from Muttley & Jacks Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Cajamarca
- Process
- Fully washed (tvättat)
- Variety
- Bourbon, Cattura, Catuai
- Producer
- La Condesa Womens Group
Available Sizes
- 100g — $10.00 ($10.00/100g)
- 250g — $24.00 ($9.60/100g)
- 500g — $48.00 ($9.60/100g)
- 1000g — $92.00 ($9.20/100g)
Similar coffees across all roasters

Aldea La Chota
Cajamarca, Peru Anaerobic Washed Caturra
Corvus Coffee
$15.00

Peru - organic, fairtrade - washed process
Rodríguez de Mendoza, Amazonas, Peru Fully washed and dried in the sun Bourbon, Catimor, Caturra, Pache and Typica
Curious Coffee
$23.50

Donna Blend
Washed Mixed. Typica, Bourbon, Caturra, Pache
Kiss the Hippo Coffee
$13.00

La Higuera
colasay, peru washed bourbon
Prolog Coffee
$3.50

Lima Coffee, Peru
Cajamarca, Peru Washed Catimor, Caturra, Bourbon & Typica
Patricia Coffee Brewers
$17.56

Jaén
Cajamarca, Peru Washed Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Fábrica Coffee Roasters
$18.20
Description
I koppen: Balanserat och komplex kaffe med söta toner av päron och caramel med inslag som av hasselnötter. Koppning: 86,5 poäng Munkänsla: Fyllig, krämig Botanisk variant: Bourbon, Cattura, Catuai Process: Fully washed (tvättat) Producent: La Condesa Womens Group Växthöjd: 1600 - 2000 möh Region: Cajamarca Background: La Condesa is a washed community blend from Chirinos, Cajamarca, created in collaboration with Colibrí Andino and a group of 20 women coffee producers. The project was developed to celebrate the expertise of women in the region and their growing role in shaping the future of specialty coffee. In the cup, La Condesa has a lively acidity and a distinctive yellow-fruit character that reminded our Peru buyer Rory of the structure often found in great Kenyan coffees. Alongside the bright acidity, you’ll find flavours of plum and dried berries, layered with herbal black tea, nougat and brown sugar. It’s a straightforward, tasty and comforting coffee, with a soft texture and gentle sweetness. The coffee comes from small farms located between 1,600 and 2,000 metres above sea level. The producers grow a mix of Caturra, Catuaí, Bourbon, Pache and Marshell, with each farmer processing their own coffee using the washed method. Ripe cherries are handpicked between July and October, then pulped, fermented and thoroughly washed before being carefully dried on patios, tarps or raised beds. These methods help preserve the coffee’s clarity, sweetness and fruit-forward character. Colibrí Andino provides producers with technical support in sustainable agriculture, quality control and traceability, helping connect their coffees with specialty markets and better prices. The organisation also runs its “Eleva tu Taza” programme, supporting farmers with high-quality planting material, including Geisha, Pink Bourbon and Sidra. La Condesa is a coffee built around quality, collaboration and opportunity — a delicious expression of the women producers of Chirinos and the unique character of Cajamarca
About Muttley & Jacks Coffee Roasters
- Location
- Stockholm, Sweden
- Region
- Europe
More from Muttley & Jacks Coffee Roasters

El Salvador: Las Nubes
$10.00

Costa Rica: Finca Frailes
$11.00

The Fermentation Project - with James Hoffmann and Lucia Solis
$26.00

Kenya: Mitondo AA
$12.00

Colombia: El Triunfo
$14.00

Costa Rica: San Cristóbal
$10.00
