
Man versus Machine
DARK KNIGHT, PERU, WASHED, ORGANIC
DARK KNIGHT, PERU, WASHED, ORGANIC is a Peru, Washed, Typica coffee from Man versus Machine.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $16.95 ($6.78/100g)
- 1000g — $56.78 ($5.68/100g)

DARK KNIGHT, PERU, WASHED, ORGANIC
DARK KNIGHT, PERU, WASHED, ORGANIC is a Peru, Washed, Typica coffee from Man versus Machine.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $16.95 ($6.78/100g)
- 1000g — $56.78 ($5.68/100g)
Similar coffees to this Peru Washed Typica

Dark Knight
Peru / Honduras - depending on season Washed / Natural Caturra, Pacas, Typica & Bourbon
Johan & Nyström
$27.88

Chakra
Cusco, Peru Washed Bourbon, Typica and Pache
Workshop Coffee
$21.00
ALL COFFEES ARE BEAUTIFUL - Peru
Peru + Cajamarca Natural Caturra + Catuai
Dark Arts Coffee
$25.00

Peru - organic, fairtrade - washed process
Rodríguez de Mendoza, Amazonas, Peru Fully washed and dried in the sun Bourbon, Catimor, Caturra, Pache and Typica
Curious Coffee
$23.50

Huabal Organic
Huabal, Peru Washed Typica & Yellow Caturra
Steady State Roasting
$24.00

Perduras
Peru / Honduras - depending on season Washed Caturra, Pacas, Typica & Bourbon
Johan & Nyström
$27.88
Description
Grown in the northern highlands of Cajamarca, Peru, across the scenic valleys of Jaen and San Ignacio, this exceptional coffee thrives under a unique microclimate. Produced by the Cedros Cafe cooperative, this coffee supports 300 smallholder farmers, proudly featuring 40% female participation to advance gender equity. Certified Organic and Fairtrade, the coop actively invests in its community through business and financial training for members, while running dedicated reforestation programs to protect local biodiversity.
More from Man versus Machine

JAIRO ARCILA WATERMELON, COLOMBIA, WASHED *ANOMALY EDITION*
$34.02

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
$16.95

LA MEMEYA, EL SALVADOR, NATURAL *TANTALUM EDITION*
$24.92

BURTUKAANA, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
$19.23

SUPERNATURAL, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
$19.23

NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
$15.82





