
Klatch Coffee
Belle Espresso
Belle Espresso is a specialty coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 310g — $20.95 ($6.76/100g)
- 907g — $50.95 ($5.62/100g)
- 2267g — $104.95 ($4.63/100g)

Belle Espresso
Belle Espresso is a specialty coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 310g — $20.95 ($6.76/100g)
- 907g — $50.95 ($5.62/100g)
- 2267g — $104.95 ($4.63/100g)
Similar coffees across all roasters

EspressoBlend Emmi
Classic espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66

Espresso Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Kaffeelix - Blend Eins Espresso
Blend Natural & Washed Mixed Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00

Blend Eins
Modern espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66

Beekeeper Espresso
Brazil, Colombia, East Africa Pulped natural and washed
Elixr Coffee
$18.00

Minor Monuments Espresso
Go Get Em Tiger
$22.00
Description
Belle Espresso is one of our favorites in our coffee houses because it balances beautifully with milk-based drinks. With notes of blackberry, chocolate, and brandy, this decadent espresso has a creamy body and a sweet finish. The top notes layer with hints of orange citrus and spice. Ken Davids of Coffee Review in his 94 POINTS - May 2006 assessment describes our Belle as: "Intense aroma: brandy, chocolate, caramel. In the small cup medium in body but smooth in mouthfeel, crisply pungent yet caramelly sweet, with a tightly knit, understated complexity: brandy, caramel, cedar and flowers, hints of which persist in the roundly rich finish. Masters milk with a gentle, brandied chocolate authority." With a winning 94/100 pts, Belle is our highest-rated espresso blend. After trying 40 espressos & rating over 30 espresso blends, Ken Davids of Coffee Review placed Belle on top.
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95







