
Klatch Coffee
Decaf House Blend
Decaf House Blend is a Swiss Water coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Swiss Water
Available Sizes▾
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $51.95 ($5.73/100g)
- 2267g — $112.95 ($4.98/100g)

Decaf House Blend
Decaf House Blend is a Swiss Water coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Swiss Water
Available Sizes
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $51.95 ($5.73/100g)
- 2267g — $112.95 ($4.98/100g)
Similar coffees across all roasters

Swiss Water Decaf
Axil Coffee Roasters
$15.00

DECAF: SWISS WATER - National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$25.00

Decaf Blend
Caffe Lusso
$24.00

Decaf
Mogiana Region, São Paulo & Minas Gerais, Brazil Swiss Water Process – 99.9% Caffeine-Free Brazilian Field Blend
Modcup Coffee
$22.50

Jitterfree Delight | Decaf | Swiss Water® Decaffeinated
Guatemala Washed
Frequent Coffee
$23.00

Off Hours
Unknown, Brazil Swiss Water Decaf Regional Blend
Eight Ounce Coffee
$20.99
Description
The perfect decaffeinated house blend. This four bean blend is constructed with some of the world's finest Central American, South American, and Indonesian coffees, capturing optimal peak flavor with its mellow and smooth aroma. With notes of graham cracker, chocolate, and burnt sugar, the warmth of our house blend captures the quintessential Klatch coffee experience. This bean goes through an environment-friendly Swiss Water® Process, the gold standard of decaf. Ensuring that the bean’s distinctive origin and flavor characteristics are maintained, Swiss Water® Process is decaffeinated coffee without compromise. Using water from the pristine coast mountain environment of British Columbia, Canada, the caffeine is gently removed until the coffee beans are 99.9% caffeine-free, undergoing regular caffeine level audits to ensure 99.9% caffeine-free compliance.
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95








