
Metric Coffee
Decaf
Decaf is a specialty coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 298g — $27.00 ($9.06/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)
- 2268g — $140.00 ($6.17/100g)

Decaf
Decaf is a specialty coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 298g — $27.00 ($9.06/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)
- 2268g — $140.00 ($6.17/100g)
Similar coffees across all roasters

Seasonal Decaf
Bean & Bean Coffee Roasters
$22.00

Sugarcane Decaf
Colombia
Chromatic Coffee
$28.99

Decaf
Decaf Huila, Colombia Washed
Sweet Bloom
$20.50

DECAF BALANCED
Huila, Colombia Washed Decaf Castillo & Caturra
The Barn
$15.85

Decaf
Mogiana Region, São Paulo & Minas Gerais, Brazil Swiss Water Process – 99.9% Caffeine-Free Brazilian Field Blend
Modcup Coffee
$22.50

Colombia Espresso DECAF
Colombia - Cauca, Popayan Sugarcane (Decaf) Castillo, Catimor, Typica, Caturra
HAYB
$9.58
Description
Decaf deserves the same attention as every other coffee we roast. Rather than treating it as an afterthought, we source coffees that are selected for their sweetness, balance, and clarity before they ever undergo the decaffeination process. Our Decaf is a year-round offering that rotates between trusted producer and exporter partnerships throughout Central and Latin America. While the specific origin may change with the seasons, our goal remains the same: to offer a comforting, approachable cup with notes of chocolate, caramel, and ripe fruit, supported by a smooth body and clean finish. By sourcing seasonally, we work with fresh-crop coffees while maintaining long-term relationships with partners who share our commitment to quality, transparency, and sustainability. Each new lot is chosen not to replicate the last exactly, but to preserve the familiar character that makes this coffee a dependable part of your daily routine. Whether you're avoiding caffeine or simply reaching for a cup later in the day, this is a coffee designed to be enjoyed without compromise.
















