
Klatch Coffee
Organic Decaf Espresso
Organic Decaf Espresso is a Swiss Water coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Swiss Water
Available Sizes▾
- 310g — $24.95 ($8.05/100g)
- 907g — $59.95 ($6.61/100g)
- 2267g — $129.95 ($5.73/100g)

Organic Decaf Espresso
Organic Decaf Espresso is a Swiss Water coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Swiss Water
Available Sizes
- 310g — $24.95 ($8.05/100g)
- 907g — $59.95 ($6.61/100g)
- 2267g — $129.95 ($5.73/100g)
Similar coffees across all roasters

Swiss Water Decaf
Axil Coffee Roasters
$15.00

DECAF: SWISS WATER - National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$25.00

ESPRESSO DECAF-National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$25.00

Colombia Excelso Swiss water Decaf | Espresso Roast
Colombia
Manta Ray Coffee Roasters
$12.99

Colombia Swiss Water Decaf Espresso
Colombia Swiss Water Process Caturra and Typica
Code Black Coffee
$16.86

Decaf Espresso
Brazil, Colombia Multiple Multiple
Equator Coffees
$19.50
Description
This organic decaffeinated espresso is extremely rich, possibly the richest of all espressos. Nutty with deep notes of cinnamon, all wrapped in a luscious, creamy body. You won’t believe the crema on this one, and you might even forget it’s decaf. An exceptionally crafted blend of USDA Certified Organic Indonesian, African, Central American, and South American coffees. All components blend together to create a beautiful espresso when served on its own; there is also a particular depth to this blend that harmonizes especially well with milk. This bean goes through an environment-friendly Swiss Water® Process, the gold standard of decaf. Ensuring that the bean’s distinctive origin and flavor characteristics are maintained, Swiss Water® Process is decaffeinated coffee without compromise. Using water from the pristine coast mountain environment of British Columbia, Canada, the caffeine is gently removed until the coffee beans are 99.9% caffeine-free, undergoing regular caffeine level audits to ensure 99.9% caffeine-free compliance.
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95







