
Tradition Coffee Roasters
ESPRESSO DECAF-National Award Winner
ESPRESSO DECAF-National Award Winner is a specialty coffee from Tradition Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

ESPRESSO DECAF-National Award Winner
ESPRESSO DECAF-National Award Winner is a specialty coffee from Tradition Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 2267g — $145.00 ($6.40/100g)
Similar coffees across all roasters

Organic Decaf Espresso
Swiss Water
Klatch Coffee
$24.95

Decaf Espresso
Swiss Water
Klatch Coffee
$22.95

Decaf Espresso
Brazil, Colombia Multiple Multiple
Equator Coffees
$19.50

Espresso Blend Decaf
Iowa Coffee Roasters
$22.00

DECAF Godfather Espresso (Box of 10)
Various, Blend Decaf Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$8.99

Swiss Water Decaf
Axil Coffee Roasters
$15.00
Description
Pulling a shot of decaf espresso and watching the river of colors stream down into the demitasse is one of my most favorite coffee visuals. The beautiful spectrum of brown, caramel and blondes collect to form the perfect shot. When pulled correctly at the perfect extraction near that 27 second mark, the taste is as beautiful as the pull. Our decaf espresso blend helps the barista in you deliver an espresso shot that is rich, smooth and creamy. It has the necessary strength for milk pairing when used in latte based drinks yet it’s smooth enough to be enjoyed as a stand alone sipper. • Single Origin Coffee •
About Tradition Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Tradition Coffee Roasters

Limited Batch: Trinity
$30.00

Limited: Surf Break
$30.00

Elite Lot: El Vergel
$29.95

Limited: Heatwave
$30.00

Hawai‘i Marine Animal Response HMAR
$25.00

100% Kona Hawai'i
$25.00








