
Klatch Coffee
Organic Espresso
Organic Espresso is a specialty coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 310g — $21.95 ($7.08/100g)
- 907g — $55.95 ($6.17/100g)
- 2267g — $113.95 ($5.03/100g)

Organic Espresso
Organic Espresso is a specialty coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 310g — $21.95 ($7.08/100g)
- 907g — $55.95 ($6.17/100g)
- 2267g — $113.95 ($5.03/100g)
Similar coffees across all roasters

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00

Organic Black Cat Espresso
Ethiopia, Mexico
Intelligentsia Coffee
$18.50

EspressoBlend Emmi
Classic espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66

Kaffeelix - Blend Eins Espresso
Blend Natural & Washed Mixed Varieties
Speciality Coffee CA
$16.00

Organic Flyway
Peru, Ethiopia
Wonderstate Coffee
$20.00

Espresso Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00
Description
When you have numerous exceptional organic coffees at your fingertips, the possibilities that open up while crafting a delicious espresso are truly a roaster’s dream. This exceptional blend is made of organic Indonesian, African, Central American, and South American coffees. With notes of chocolate, sweet pink lady apple and marshmallow, this espresso has a great taste and clean finish, and tastes great on its own or paired with milk. Note: Honored by Ladies’ Journal as their favorite
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95









