
Klatch Coffee
Colombia Popayán Cauca
Colombia Popayán Cauca is a Colombia, Castillo coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $48.95 ($5.40/100g)
- 2267g — $103.95 ($4.59/100g)

Colombia Popayán Cauca
Colombia Popayán Cauca is a Colombia, Castillo coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $48.95 ($5.40/100g)
- 2267g — $103.95 ($4.59/100g)
Similar coffees to this Colombia Castillo

Colombia Popayan - Espresso
Colombia
Lucid Coffee Roasters
$19.89

Popayán Decaf
Colombia EA Sugar Cane Castillo, Variedad Colombia
Rozali Coffee
$6.00

Colombia Popayan Decaf - Espresso
Colombia Sugar Cane Decaf/Washed Process Caturra, Castillo, Colombia
Lucid Coffee Roasters
$22.55

Colombia, Sara & María Tobón
Colombia, Santa Rita, Andes, Antioquia, Colombia Washed Colombia, Castillo, Cenicafe
Methodical Coffee
$33.62

COLOMBIA - Las Moras
PITALITO, Colombia NATURAL CASTILLO
Almanac Coffee
$17.56

COLOMBIA Risaralda
Colombia Castillo, Caturra, Colombia
Sump Coffee
$21.00
Description
Get ready to meet your new favorite cup! Our Colombian coffee from Popayán, Cauca is like a little morning dance party for your taste buds. It kicks things off with molasses - brown sugar sweetness, a pop of lychee, and a zesty lime finish. Dive deeper, and you’ll catch whispers of tangerine, dark chocolate, kiwi, and even a hint of crisp fuji apple from our cupping notes. With its sweet aroma, smooth body, and a lively citrus-and-wine-like acidity, this brew is here to brighten your day. Sip, savor, smile! Popayán, as a central coffee-producing microregion in Cauca, Colombia, offers an exceptional coffee-growing environment due to its unique geographical and climatic features. Nestled in the valley of Pubenza and surrounded by the Andes mountains, the region benefits from a high-altitude plateau, rich volcanic soil, and an optimal climate for coffee cultivation.
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95


