
Rum Baba Coffeeroasters
Guatemala
Guatemala is a Huehuetenango, Washed, Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
- Producer
- Various smallholders
Available Sizes▾
- 250g — $12.18 ($4.87/100g)
- 1000g — $38.98 ($3.90/100g)

Guatemala
Guatemala is a Huehuetenango, Washed, Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
- Producer
- Various smallholders
Available Sizes
- 250g — $12.18 ($4.87/100g)
- 1000g — $38.98 ($3.90/100g)
Similar coffees to this Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

La Laguneta
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.41

Ethica Coffee Roasters - El Tempixque - Guatemala - Washed
Guatemala Washed Bourbon, Caturra
Speciality Coffee CA
$18.00

Sugar Heist
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$14.79

Guatemala: Concepción Huista
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$23.50
Description
Tasting notes: Cane Sugar, Cacao Area: Huehuetenango Farm: Various smallholders Variety: Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache Process: Washed Roast level: Light If you’re looking for a reliable companion in your cup, the Guatemala is your go-to. With bright notes of red apple, smooth cacao richness, and a touch of natural cane sugar sweetness, this coffee feels like a steady element in your day. Though seasonal, this Guatemala is a trusted, comforting staple that always holds a place in our lineup. Beloved for its consistent, soothing cup.
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.73

Ethiopia Hambela
$18.26

Guatemala
$12.17

Ethiopia Halo Beriti
$22.61

Rwanda Kamajumba
$18.26

Kokobe
$15.07



