
Rum Baba Coffeeroasters
Guatemala
Guatemala is a Huehuetenango, Washed, Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
- Producer
- Various smallholders
Available Sizes▾
- 250g — $12.18 ($4.87/100g)
- 1000g — $38.98 ($3.90/100g)

Guatemala
Guatemala is a Huehuetenango, Washed, Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango
- Process
- Washed
- Variety
- Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
- Producer
- Various smallholders
Available Sizes
- 250g — $12.18 ($4.87/100g)
- 1000g — $38.98 ($3.90/100g)
Similar coffees to this Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

La Laguneta
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.41

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

Guatamela - Huehuetenango
Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
SK Coffee
$27.00

Guatemala: Concepción Huista
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$23.50

Guatemala Ceiba Washed
Huehuetenango Washed
Presta Coffee
$19.00
Description
Tasting notes: Cane Sugar, Cacao Area: Huehuetenango Farm: Various smallholders Variety: Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache Processing: Washed If you’re looking for a reliable companion in your cup, the Guatemala is your go-to. With bright notes of red apple, smooth cacao richness, and a touch of natural cane sugar sweetness, this coffee feels like a steady element in your day. Delightfully versatile, it shines beautifully black, blends smoothly with (plant-based) milk, and adds a flavorful twist to your favorite coffee cocktails. Though seasonal, this Guatemala is a trusted, comforting staple that always holds a place in our lineup. Beloved for its consistent, soothing cup.
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.73

Ethiopia Hambela
$18.26

Ethiopia Halo Beriti
$22.61

Guatemala
$12.17

Rwanda Kamajumba
$18.26

Kokobe
$15.07







