BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Sugar Heist
Canada|Phil & Sebastian

Phil & Sebastian

$14.79250gIn Stock

Sugar Heist

Sugar Heist is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.

In stock 30+ days

Buy from Phil & Sebastian

Details

Origin
Guatemala
Process
Traditional Washed
Variety
Bourbon, |, Caturra
Producer
Small Holders
Available Sizes▾
  • 250g — $14.79 ($5.92/100g)
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1134g — $50.37 ($4.44/100g)
  • 1134g — $60.00 ($5.29/100g)

Description

Sugar Heist is all about sweetness and balance. It’s designed for those who like their base notes (chocolate, almonds, etc…) but want to explore, in a very minor way, the taste of fruit in their coffee. Country: Guatemala Variety: Bourbon, |, Caturra Processing: Traditional Washed Producer: Small Holders Wet Mill: Bella Vista Region: Antigua, Guatemala Elevation: 1550-1850m Drying: Raised beds and patio Storage: Green coffee frozen to preserve freshness

About Phil & Sebastian

Location
Alberta, Canada
Region
North America
Currency
CAD
Visit Phil & Sebastian →