
Kuma Coffee
Guatemala Finca Rosma
Guatemala Finca Rosma is a Huehuetenango, : Washed, Bourbon coffee from Kuma Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango
- Process
- : Washed
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Fredy Morales Jr
Available Sizes▾
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 1133g — $80.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $158.00 ($6.97/100g)

Guatemala Finca Rosma
Guatemala Finca Rosma is a Huehuetenango, : Washed, Bourbon coffee from Kuma Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango
- Process
- : Washed
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Fredy Morales Jr
Available Sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 1133g — $80.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $158.00 ($6.97/100g)
Similar coffees to this Huehuetenango : Washed Bourbon

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90
![Finca Rosma [Bourbon Washed]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/09/PAQUETWEB-fincarosma-bw-1.webp)
Finca Rosma [Bourbon Washed]
Guatemala Lavé Bourbon
Tanat Coffee
$15.82

Sugar Heist
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$14.79

Guatamela - Huehuetenango
Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
SK Coffee
$27.00

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.18

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.18
Description
Huhuetenango coffees bring such a different profile from their Antiguan coffee cousin, often bringing out a more fruity undercurrent to the flavor profile, while still balancing the deeply nutty/cacao flavors Guatemalan coffees are famous for. Region: Huehuetenango Varietal: Bourbon Elevation: 1500 Meters Farmer: Fredy Morales Jr Process:: Washed Notes: Rainier Cherries, Chocolate Milkshake, Coca-Cola Roast: Medium Light






