BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Leuchtfeuer Coffee

Leuchtfeuer Coffee is a specialty coffee roaster based in Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Leuchtfeuer Coffee.

Top origins
Panama, Ethiopia, Brazil
Common processes
Washed, Natural, Extended Shade Dried Natural
New in last 30 days
1 (2.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-23
Latest restock
2026-09-27

2 coffees in stock (46 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Icatu
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 500g — $31.86 ($6.37/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)

Details

Origin
Brazil · Fortaleza de Minas
Process
Natural
Variety
Icatu
Producer
Sebastião Curimbaba
Chapadão
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 500g — $31.86 ($6.37/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)

Details

Origin
Brazil · Fortaleza de Minas
Process
Natural
Variety
Icatu
Producer
Sebastião Curimbaba