BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Icatu Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Icatu variety.

13 in stock8 roasters1.3/mo avg

Variety

Icatu

13 coffees

Price / 100g

$5.05 – $9.43

median $6.97 · 12 lots

Top origins

Brazil, Peru, Ethiopia

Top processes

Natural, Washed

Just arrived

Last updated 2026-09-29

13 Icatu variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Spring Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes
Process
Natural, Washed
Variety
Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai
Producer
Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs
Brazil - Julia Campos
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
South of Minas, Três Pontas-MG, Brazil
Process
natural
Variety
Acaua, Mundo Novo, Paraiso, Yellow Catuai and Icatu
Producer
Gilberto Basilio and Jaceline Campos
Brazil - Julia Campos
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
South of Minas, Três Pontas-MG, Brazil
Process
natural
Variety
Acaua, Mundo Novo, Paraiso, Yellow Catuai and Icatu
Producer
Gilberto Basilio and Jaceline Campos
HONDURAS - FINCA LAS CALAVERAS WASHED
USA|Memli Coffee Lab

$7.50

Details

Origin
Montecillos, Honduras
Process
Washed
Variety
ICATU & CATUAI
Producer
Carlos Alonso Castillo
SOLO
UK|Colonna Coffee
In StockPeru

$15.25 · 250g · $6.10/100g

2 sizes
  • 250g — $15.25 ($6.10/100g)
  • 1000g — $46.42 ($4.64/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Catimor, Caturra, Gesha, Parainema, Catuai, Icatu, Pacamara
Producer
La Balsa Cooperative
Icatu
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 500g — $31.86 ($6.37/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)

Details

Origin
Brazil · Fortaleza de Minas
Process
Natural
Variety
Icatu
Producer
Sebastião Curimbaba
COCOA BOMB: Brazil Natural
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

4 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)
  • 6000g — $249.00 ($4.15/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Tupi, Icatu
Producer
Latitudes Grand Cru
DRAGON - Seasonal Espresso - Brazil
UK|Dark Arts Coffee

$7.00 · 100g · $7.00/100g

3 sizes
  • 100g — $7.00 ($7.00/100g)
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $46.00 ($4.60/100g)

Details

Origin
Brazil, Sul De Minas
Process
Natural
Variety
Mundop Novo Mundo Novo, Icatu, Catucaí, Amarelo, Yellow Catuaí, Vermlho, Arara, Topázio, Rubi, Bourbon
Chapadão
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 500g — $31.86 ($6.37/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)

Details

Origin
Brazil · Fortaleza de Minas
Process
Natural
Variety
Icatu
Producer
Sebastião Curimbaba
Coromandel - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Producer
José Ricardo de Carvalho and Family
Coromandel
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Producer
José Ricardo de Carvalho and Family
Estrela Carvalho - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Producer
José Ricardo de Carvalho and Family
Estrela Carvalho
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$18.20 · 250g · $7.28/100g

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Topázio, Catuaí 9, Paraíso, Árara, Icatu
Producer
José Ricardo de Carvalho and Family