
Little Waves Coffee Roasters
Royal 7
Royal 7 is a specialty coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $20.50 ($6.03/100g)
- 907g — $41.00 ($4.52/100g)
- 2267g — $102.50 ($4.52/100g)

Royal 7
Royal 7 is a specialty coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $20.50 ($6.03/100g)
- 907g — $41.00 ($4.52/100g)
- 2267g — $102.50 ($4.52/100g)
Similar coffees across all roasters

Marine Reconnaissance Foundation Coffee
Tradition Coffee Roasters
$24.00

Café Momentum - Raisin, Nutty, Milk Chocolate
South American and African Coffees Washed
Noble Coyote
$7.75

DECAF
Active Harvest Regions in Colombia Washed
Devocion Coffee
$25.25

LAVA LEGACY: DARK- National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$10.00

Cold Brew Blend - Chocolate, Smooth, Sweet
South and Central American Coffees Washed
Noble Coyote
$7.50

Big Truck
Olympia Coffee Roasting
$19.50
Description
Is this coffee your favorite? We also offer Royal 7 Subscriptions! Recommended Brew Ratios: Espresso: 1:1.8 - 1:1.9 (17.5-18g in, 31.5-34g out, 28-30 seconds) Filter: 1:15.0 Batch Brew: 1:15.0 This is the first-ever dark roast in our lineup and we are so excited to link it to supporting health and empowerment in our local black communities. This coffee is a blend of American coffees that have been roasted to bring out dark chocolate, molasses, and nutty flavor with a full mouthfeel. The name of this blend is inspired by and in honor of Mary Elizabeth Clyburn, Rev. Douglas Elaine Moore, Claude Edward Glenn, Jesse Willard Gray, Vivian Elaine Jones, Melvin Haywood Willis, and Virginia Lee Williams, the seven young activists that led the first sit-in in North Carolina at Durham's Royal Ice Cream Parlor in protest of segregation and Jim Crow Laws. This sit-in was the precursor to the Woolworth sit-ins in Greensboro, NC, and they had a significant influence on the strategies used by civil rights activists in the Southeast during the 1960s. In honor of freedom builders past and present, $2 from the purchase of each bag will go towards a grassroots organization that is working to nourish and create an environment where black folks can thrive. Details about our current organization below! Current Organization: Feed Durham Project, led and organized by Katina Parker. ABOUT FEED DURHAM Feed Durham is a scrappy and determined mutual aid collective that came together in answer to mounting hunger in the Durham area, due to COVID. Since April we have gathered once a month to feed folks tasty, nutrient-dense meals that keep them hopeful. To date, we’ve fed just under 5,000 people multiple meals, and donated more than 13,000 pounds of farm-fresh chicken, local produce, and uncooked food supplies to shelters and community-based food programs. *If you would like this coffee ground, please specify brew method in comments.
About Little Waves Coffee Roasters
- Location
- North Carolina, United States
- Region
- North America
More from Little Waves Coffee Roasters

Pedro Isaías Gonzalez - Natural - Guatemala
$25.75

Black Condor, Colombia
$23.00

Dinkinesh: Worka Chelbessa, Ethiopia
$22.50

Atitlán - Washed - Guatemala
$23.25

Kinmuga Peaberry, Papua New Guinea
$24.50

Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
$24.75









