
Driftaway Coffee
She Roars Espresso Blend
She Roars Espresso Blend is a Ngozi, Burundi & Huehuetenango, Guatemala, Washed, Bourbon, Caturra, Catuaí, Pache, Yellow Pache coffee from Driftaway Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ngozi, Burundi & Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, Caturra, Catuaí, Pache, Yellow Pache
Available Sizes▾
- 226g — $16.00 ($7.08/100g)
- 226g — $17.00 ($7.52/100g)
- 340g — $19.00 ($5.59/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 453g — $24.00 ($5.30/100g)
- 453g — $26.00 ($5.74/100g)
- 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
- 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

She Roars Espresso Blend
She Roars Espresso Blend is a Ngozi, Burundi & Huehuetenango, Guatemala, Washed, Bourbon, Caturra, Catuaí, Pache, Yellow Pache coffee from Driftaway Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ngozi, Burundi & Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon, Caturra, Catuaí, Pache, Yellow Pache
Available Sizes
- 226g — $16.00 ($7.08/100g)
- 226g — $17.00 ($7.52/100g)
- 340g — $19.00 ($5.59/100g)
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 453g — $24.00 ($5.30/100g)
- 453g — $26.00 ($5.74/100g)
- 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
- 2267g — $74.00 ($3.26/100g)
Similar coffees across all roasters

Chocolate Berry Espresso (1kg)
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$69.99

Chocolate Berry Espresso
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99

Nouveau Espresso Blend
Brazil/Guatemala/Ethiopia, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$20.99

Dipsea Espresso
Brazil, Guatemala, Colombia Multiple Multiple
Equator Coffees
$18.00

Eye of the Tiger Espresso
Costa Rica, Rwanda Multiple Multiple
Equator Coffees
$19.50

Jaguar Espresso Fair Trade Organic
Honduras, Honduras, Sumatra Multiple Multiple
Equator Coffees
$19.50
Description
Tasting Notes: Stone fruit, Toasted Almonds, Milk Chocolate Turihamwe Turashobora & Ella Todos Santos Producer Groups | Region: Ngozi, Burundi & Huehuetenango, Guatemala | Varietal: Bourbon, Caturra, Catuaí, Pache, Yellow Pache | Processing: Washed | Altitude: 1,200–1,950 MASL Why This Coffee Stands Out This is a classic, well-balanced espresso with plenty of depth. The chocolatey base gives it richness and structure, while subtle stone fruit brightness adds complexity without tipping into sourness. It’s smooth and forgiving — not too bitter, not too sharp — making it easy to dial in and consistently enjoyable. She Roars holds up beautifully in milk, bringing out notes of milk chocolate and toasted almonds, but it’s just as satisfying on its own as a straight shot, where the balance and sweetness really shine. About the Producers She Roars is a 100% women-produced blend, sourced from women producers and producer groups across Guatemala and Burundi. Women play a critical role in coffee production worldwide, yet they are often underrepresented, underpaid, and overlooked in access to land ownership, financing, and direct market opportunities. By intentionally sourcing this blend from women producers, we aim to help shift that imbalance and direct more value to the people whose labor and expertise shape the coffee. These coffees were selected not only for their quality, but for how beautifully they come together — creating a balanced, approachable espresso that reflects both craftsmanship and care at origin. Recipe • About 18 g of coffee with a 36 g yield (1:2 ratio) • Target pull time of around 25–30 seconds for a well-balanced shot • Make sure the coffee is rested for at least a week after roast — 10–14 days is even better
More from Driftaway Coffee

Ethiopia Layo Teraga G1 Washed
$18.00

Colombia Jhon Didier Trujillo Chiroso Washed
$16.00

Mexico Patlanalan
$16.00

Edwin Noreña Sudan Rume Enigma Hops Co-ferment
$40.00

Marblecake
$16.00

Ethiopia Arbegona Rumudamo Anaerobic Washed
$16.00





