
Olympia Coffee Roasting
Big Truck
Big Truck is a specialty coffee from Olympia Coffee Roasting.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $46.80 ($5.16/100g)
- 2267g — $110.60 ($4.88/100g)
- 2267g — $113.90 ($5.02/100g)

Big Truck
Big Truck is a specialty coffee from Olympia Coffee Roasting.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $46.80 ($5.16/100g)
- 2267g — $110.60 ($4.88/100g)
- 2267g — $113.90 ($5.02/100g)
Similar coffees across all roasters

The OG (aka Jeff)
Huila, Colombia | Guji, Ethiopia Washed & Natural – Classic & Complex
Modcup Coffee
$22.50

Black & White Roasters – The Classic
Ethiopia/Colombia Washed Mixed
Speciality Coffee CA
$26.00

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

BIG SHOT Blend
Resident Coffee Roasters
$19.50

Tractor Beam Blend
Superthing
$20.00

Technicolour
Ethiopia, Brazil Washed, Natural
FUNK Coffee
$16.94
Description
Flavors of chocolate, caramel, and berries Olympia Coffee's original flagship blend. Carefully, ethically sourced lots from Colombia and Ethiopia combine to create a coffee perfect for all brew methods. Agtron Roast Color Meter Ground Reading = 66 Brew it like we do: 24g coffee Kalita Wave, but any brewer will do Don't forget the Filters! Gooseneck Kettle w/ 200°F water Scale that reads to 0.1g Timer (if your scale doesn't have one)
About Olympia Coffee Roasting
- Location
- Washington, United States
- Region
- North America
More from Olympia Coffee Roasting

Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon
$27.75

Ethiopia Banko Gotiti
$24.50

Ethiopia Benti Nenka Natural
$24.00

Burundi Gitwe Micro Lot 3
$26.50

Burundi Mikuba Honey Micro Lot 4
$27.00

Colombia San Sebastián Reserva
$26.00






