BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Mujeres Divinas - Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

Little Waves Coffee Roasters

$23.25340gIn Stock

Mujeres Divinas - Colombia

Mujeres Divinas - Colombia is a Huila, Colombia, Washed, Caturra, Colombia, Castillo coffee from Little Waves Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Little Waves Coffee Roasters

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, Castillo
Producer
Various smallholder women producers from Huila
Available Sizes▾
  • 340g — $23.25 ($6.84/100g)
  • 907g — $46.50 ($5.13/100g)
  • 2267g — $116.25 ($5.13/100g)

Description

Name: Mujeres Divinas Region: Huila, Colombia Notes: plum, blackberry, praline, & angel food cake Producers: Various smallholder women producers from Huila Process: Washed Varieties: Caturra, Colombia, Castillo Altitude: 1,500 - 1,900 MASL Recommended Brew Ratios: Espresso: 1:2 - 1:2.1 (17.5-18g in, 35-38 out, 25-28 seconds) Filter: 1:16.0 Batch Brew: 1:16.0 This cafecito is a part of our array program that aims to source coffees aligned with our pillars of quality, relationship and impact. We have been searching to source a coffee we can use as both a comforting coffee to sip on and a staple to some of our blends. This allows us to be able to purchase more coffee from our partners. We reached out to our importing partners at Forest as we were searching for a coffee produced by women that we could use for these purposes and they introduced us to the Condor Huila Project that was started by one of the founders of Forest, Martha Bayter. The mission of the Condor Huila Project is "to create a space for women coffee producers in Huila, empowering them to grow and build a community around specialty coffee within an industry traditionally dominated by men. By encouraging collaboration and community among women producers, this project fosters sustainable growth and enables them to access new markets, enhancing the visibility of women’s contributions to the coffee sector in Colombia." This coffee is layered with milk chocolate, citrus, and melon notes. We love it at a 1:16 ratio for filter and batch brew and are excited to have this coffee on our menu and hope to continue to foster this relationship for years to come.      *IF you would like this coffee ground, please specify brew method in comments.  Bags are 12oz/340g, 2 lbs. & 5 lbs.

About Little Waves Coffee Roasters

Location
North Carolina, United States
Region
North America
Visit Little Waves Coffee Roasters →