
Love Letters Charming Coffees
Danche - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia
Danche - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia is a Ethiopia, Washed coffee from Love Letters Charming Coffees.
In stock since:
Available Sizes▾
- 100g — $15.55 ($15.55/100g)
- 120g — $18.88 ($15.73/100g)
- 200g — $23.33 ($11.66/100g)

Danche - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia
Danche - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia is a Ethiopia, Washed coffee from Love Letters Charming Coffees.
In stock since:
Available Sizes
- 100g — $15.55 ($15.55/100g)
- 120g — $18.88 ($15.73/100g)
- 200g — $23.33 ($11.66/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed
![Danche - Washed [JARC 74112, 74110]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/DancheWashed.png?v=1789853965)
Danche - Washed [JARC 74112, 74110]
Yirgacheffe, Ethiopia Washed JARC74112, 74110
Mellow Coffee Roasters
$18.20

Ethiopia - Habtamu Fikadu Danche 74110 and 74112 - Washed Process
Ethiopia Washed 74110 and 74112
Noumenon Coffee
$18.00

Danche
Yirgacheffe Washed Ethiopian Landrace
Regalia Coffee
$28.50

Habtamu Fikadu - Danche site (Kurume & Dega) | Gedeb, Ethiopia
Ethiopia Washed
Luna
$17.47

Habtamu Fikadu Danche - Kurume and Dega - Washed - Ethiopia 250g
Danche, Gedeb Washed Kurume and Dega
Norma Supply Co.
$26.00

Ethiopia Habtamu Fikadu Danche Washed Landrace
Ethiopia Washed
Poem Roasting
$26.00
Description
This is a tasting set of two coffees, both processed by Habtamu Fikadu with cherry from Danche. Each was processed at a different wet mill, with the same sorting protocols but differing fermentation times and cherry selections. These washed lots come from Danche, in the Yirgacheffe coffee-growing area of southern Ethiopia, and was produced and exported by Habtamu Fikadu. Kuri Mountain Coffee was established in 2015 and continues a family coffee-farming tradition that dates back to 1945. The company works through its own farm, washing stations, hulling sites, and registered outgrower farmers across several Ethiopian coffee-producing regions. Its operations are built around traceability, quality control, and direct export. At the washing station, ripe cherries are sorted, pulped, fermented, washed, and dried on raised beds. During drying, the coffee is turned regularly and inspected to ensure even drying and to remove any remaining defects. Moisture content is monitored before the coffee is bagged and stored. The station also places emphasis on responsible water management. Wastewater is treated according to pH and is not reintroduced into the surrounding natural environment after use. Washed coffees from Yirgacheffe are known for their clarity, floral aromatics, citrus acidity, and tea-like structure. LOT 2: Cherries are pulped and undergo a submerged fermentation lasting 48–72 hours depending on temperature. After washing, the parchment rests in water for another 12 hours before being dried on raised beds for 10–12 days. This lot was made of cherries from Danche and surrounding Kebeles and was processed at Chelbessa station. I taste: Tons of white florals coming off of this coffee with a silky mouthfeel like coconut water with intense flavors of peach, mango and bright citrus gummies! Super intense and complex jasmine and earl grey tea, with intense aromas throughout
About Love Letters Charming Coffees
- Location
- Texas, United States
- Region
- North America
More from Love Letters Charming Coffees

Finca Fatima - Veracruz, Mexico - Honey Process Gesha
$21.11

Danche Tasting Set - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia
$32.22

Kamoko AB - Nyeri, Kenya SL28&34 - Washed Process
$15.55

Marlon Bolaños - Gesha Washed
$21.11

Halo Beriti - Special Prep Washed- Ethiopia Washed Process
$17.77

El Paraiso- Letty Bermudez - Thermal Shock Gesha 120g
$28.88
