![Danche - Washed [JARC 74112, 74110]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/DancheWashed.png?v=1789853965)
Mellow Coffee Roasters
Danche - Washed [JARC 74112, 74110]
Danche - Washed [JARC 74112, 74110] is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, JARC74112, 74110 coffee from Mellow Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- JARC74112, 74110
- Producer
- Habtamu Fikadu Aga
Available Sizes▾
- 200g — $18.20 ($9.10/100g)
- 1000g — $81.92 ($8.19/100g)
![Danche - Washed [JARC 74112, 74110]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/DancheWashed.png?v=1789853965)
Danche - Washed [JARC 74112, 74110]
Danche - Washed [JARC 74112, 74110] is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, JARC74112, 74110 coffee from Mellow Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- JARC74112, 74110
- Producer
- Habtamu Fikadu Aga
Available Sizes
- 200g — $18.20 ($9.10/100g)
- 1000g — $81.92 ($8.19/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe, Ethiopia Washed JARC74112, 74110

Danche - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia
Ethiopia Washed
Love Letters Charming Coffees
$15.55

Danche
Yirgacheffe Washed Ethiopian Landrace
Regalia Coffee
$28.50

Danche Tasting Set - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia
Ethiopia Washed
Love Letters Charming Coffees
$32.22

Ethiopia - Danche - Washed Heirloom
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Verb Coffee Roasters
$29.00

Danche, Ethiopia 2026
Ethiopia Washed Landrace Varieties
Go Get Em Tiger
$27.00
Description
Process Station: Danche Producer: Habtamu Fikadu Aga Region: Yirgacheffe, Ethiopia Variety: JARC74112, 74110 Process: Washed Altitude: 2000-2300 masl Roasting Profile: Filter Roasting Machine: ROEST P3000 Aroma: Stonefruit, Citrus Flavor: Peach, Sweet Orange Aftertaste: Green Tea-like Mouthfeel: Smooth and silky Processing This washed lot comes from Danche, in the Yirgacheffe coffee-growing area of southern Ethiopia, and was produced and exported by Habtamu Fikadu Aga. At the washing station, ripe cherries are sorted, pulped, fermented, washed, and dried on raised beds. During drying, the coffee is turned regularly and inspected to ensure even drying and to remove any remaining defects. Moisture content is monitored before the coffee is bagged and stored. The station also places emphasis on responsible water management. Wastewater is treated according to pH and is not reintroduced into the surrounding natural environment after use. Washed coffees from Yirgacheffe are known for their clarity, floral aromatics, citrus acidity, and tea-like structure.
About Mellow Coffee Roasters
- Location
- South Holland, Netherlands
- Region
- Europe
- Currency
- EUR
More from Mellow Coffee Roasters
![ALO Sky Project - Shaded Dry Natural [JARC 74158]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ALOSkyProjectNatural.png?v=1788876870)
ALO Sky Project - Shaded Dry Natural [JARC 74158]
$33.00
![Tierra Blanca Coffee - Washed [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/TBC6.png?v=1775762771)
Tierra Blanca Coffee - Washed [Geisha]
$19.34
![Finca El Progreso - Washed [Geisha & SL09]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/WhatsAppImage2026-04-23at18.11.02_1.jpg?v=1776961783)
Finca El Progreso - Washed [Geisha & SL09]
$22.76
![Finca El Jardín - Washed [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ElJardinWashedGeisha.png?v=1788820604)
Finca El Jardín - Washed [Geisha]
$18.77
![Aventura Coffee Estates <Reserve Lot 37> - Natural [Geisha]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/AventuraGN.png?v=1775762753)
Aventura Coffee Estates <Reserve Lot 37> - Natural [Geisha]
$19.34
![Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/LasPalmasWashedBourbonAji.png?v=1783366333)
Finca Las Palmas - Washed [Bourbon Aji]
$18.77