
Love Letters Charming Coffees
Gatura Honey - Kamavindi Coffee - Sl28&34
Gatura Honey - Kamavindi Coffee - Sl28&34 is a Kenya, Honey, SL-28 coffee from Love Letters Charming Coffees.
In stock since:
Available Sizes▾
- 120g — $18.88 ($15.73/100g)
- 200g — $25.55 ($12.78/100g)

Gatura Honey - Kamavindi Coffee - Sl28&34
Gatura Honey - Kamavindi Coffee - Sl28&34 is a Kenya, Honey, SL-28 coffee from Love Letters Charming Coffees.
In stock since:
Available Sizes
- 120g — $18.88 ($15.73/100g)
- 200g — $25.55 ($12.78/100g)
Similar coffees to this Kenya Honey SL-28

Nyeri Gititu
Kenya Honey SL-28
No6 Coffee Co.
$16.24

Kenya Kirinyaga Ngacha Estate SL28 & SL34 Yellow Honey Lot 275
Gichugu, Kirinyaga County, Kenya Yellow Honey SL28 & SL34
OMA Specialty Coffee
$40.79

Tanat - Ngacha Estate - Yellow Honey
Kirinyaga, Kenya Yellow Honey SL28, SL34
Entropica Coffee
$46.00

Guchienda
Kenya Washed SL-28, Ruiru 11
Counter Culture Coffee
$30.00

Kenya Kamoini Peaberry
Nyeri Washed SL28, SL34
Camber Coffee
$28.00

Kenya - Kanguya Cherry Ale 2026 | Black Honey
Kenya Honey
Rogue Wave Coffee
$6.00
Description
Gatura factory started to process in 1975, by then it was under giant society; Mukurwe-ini farmers Cooperative Society Limited. Later in year 2000 there was split and Muhito famers cooperative society was formed that composed of 4 Factories. In 2004 the 4 factories merged and formed Rumukia farmers cooperative society Limited that lasted for 21years and shamelessly brought down by debts. Now operating as a single unit, Gatura is a Kikuyu name meaning small village where people were consolidated during colonial rule (people developed a bond of unity till today) This is a honey process lot, atypical for Kenya and the terroir and process combination makes for an extremely juicy cup - apricots, nectarines, hibiscus, fresh berry jams, and bright florals punch through in a super unique cup. It is a pleasure and a truly full circle moment to be able to work directly with Kamavindi Coffee; early in my career as a barista I was exposed to their work, story and ethos and I was completely inspired by them. I am even more humbled and inspired that our philosphies align so closely and I cannot wait to continue our work together.
About Love Letters Charming Coffees
- Location
- Texas, United States
- Region
- North America
More from Love Letters Charming Coffees

Finca Fatima - Veracruz, Mexico - Honey Process Gesha
$21.11

Danche - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia
$15.55

Danche Tasting Set - Habtamu Fikadu - Washed Process Ethiopia
$32.22

Kamoko AB - Nyeri, Kenya SL28&34 - Washed Process
$15.55

Marlon Bolaños - Gesha Washed
$21.11

Halo Beriti - Special Prep Washed- Ethiopia Washed Process
$17.77
![Ngacha Estate [Yellow Honey]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/08/PAQUETWEB-ngachaestateyh.png)