
SEY
2026 Danche, 2nd Selection - Ethiopia
2026 Danche, 2nd Selection - Ethiopia is a Ethiopia, Washed, Ethiopian Landrace coffee from SEY.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Landrace
- Producer
- Danche
Available Sizes▾
- 250g — $26.50 ($10.60/100g)
- 907g — $72.50 ($7.99/100g)
- 2268g — $181.25 ($7.99/100g)

2026 Danche, 2nd Selection - Ethiopia
2026 Danche, 2nd Selection - Ethiopia is a Ethiopia, Washed, Ethiopian Landrace coffee from SEY.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Landrace
- Producer
- Danche
Available Sizes
- 250g — $26.50 ($10.60/100g)
- 907g — $72.50 ($7.99/100g)
- 2268g — $181.25 ($7.99/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Ethiopian Landrace

Danche
Gedeb, Gedeo, Ethiopia Washed Ethiopian Landraces
Flower Child
$26.50

Danche, Ethiopia 2026
Ethiopia Washed Landrace Varieties
Go Get Em Tiger
$27.00

Datura Coffee Paris - Chelbesa Danche - Ethiopia - Local Landraces Washed
Ethiopia Washed Local Landraces
Speciality Coffee CA
$33.00

Danche
Yirgacheffe Washed Ethiopian Landrace
Regalia Coffee
$28.50

Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia Washed Wolisho & Kurume
Loveless Coffees
$24.00
Description
One of our longest-standing partnerships in Gedeb, Ethiopia, the Danche site continues to be a source of exceptional coffee. This is our second selection from Danche this season. In the cup we find bergamot, watermelon, and peach. Region: Gedeb, Gedeo Altitude: 2,200 masl Harvest: December 2025 Processing: Hand-picked at peak ripeness. Floated. Held in-cherry for 12 hours in shade. De-pulped and cleaned. Dry-fermented in plastic barrels for 12 hours. Wet-fermented for an additional 12 hours. Meticulously hand-washed to remove mucilage only. Dried in shade until moisture content reaches ~10%.





